Niemcy zacieśniają kolejową współpracę z Litwinami

Niemcy zacieśniają kolejową współpracę z Litwinami

29 kwietnia 2016 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

DB Cargo, niemiecki przewoźnik towarowy z grupy Deutsche Bahn podpisał z Kolejami Litewskimi, Lietuvos Geležinkeliai umowę o współpracy, która dotyczy transportu intermodalnego.

Fot. litrail.lt

Niemiecko-litewskie porozumienie ma przyciągnąć na kolej dodatkowe ładunki przewożone w szczególności korytarzem transportowym E75 Rail Baltica, łączącym torem normalnym Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Warto dodać, że Litwa oddała już pierwszy odcinek linii Rail Baltica z Kowna do granicy z Polską.

W opinii obu stron kooperacja przyczyni się również do efektywniejszego wykorzystania potencjału terminali intermodalnych w Wilnie i Kownie oraz rozwoju przewozów naczep samochodowych transportem szynowym w Europie i w krajach WNP.

– To historyczny krok. Nasi klienci zyskają więcej możliwości transportowych w Europie. Wzmacnia to naszą pozycję na rynku przewozów towarowych – powiedział Stasys Dailidka, prezes Kolei Litewskich.

Dzięki współpracy z DB Cargo Litwini mogą oferować usługi spedycyjne i logistyczne w Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Holandii, Francji, Rumunii, Szwajcarii, Niemczech, na Węgrzech i we Włoszech.

Umowa została podpisana w Moskwie podczas międzynarodowej konferencji TransRusia 2016, na której omawiano m.in. możliwości transportu towarów koleją przez Litwę oraz połączenie portu w Kłajpedzie z Nowym Jedwabnym Szlakiem.