"Szlaban na ryzyko" w Płocku

"Szlaban na ryzyko" w Płocku

10 maja 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Prawie o 14% zmalała liczba zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. By zwiększać bezpieczeństwo, PLK realizuje akcję informacyjną w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko! W poniedziałek, 9 maja w Płocku na przejeździe kolejowo-drogowym przy ulicy Rzecznej pracownicy PLK, funkcjonariusze SOK oraz policji apelowali do kierowców i pieszych o większą rozwagę.

Fot. PKP PLK

Na terenie Mazowsza są 1053 przejazdy kolejowo-drogowe. Z roku na rok zwiększa się liczba obiektów o wyższym poziomie bezpieczeństwa - z sygnalizacją i rogatkami. Pomimo zabezpieczeń i przepisów, w tym roku doszło do 8 zdarzeń na przejazdach. Zginęły 4 osoby a jedna została ciężko ranna. Przyczyną wszystkich tragedii była nieostrożność. 

– Chcemy ograniczyć ryzykowne zachowania, które na terenach kolejowych – podobnie jak na drogach, są najczęstszą przyczyną tragedii. Liczymy, że bezpośredni apel kolejarzy do pieszych i kierowców ograniczy skłonności do ryzyka, rutyny i brawury – mówi Jan Strzelczak, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie. 

Od stycznia do marca 2016 na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce doszło do 38 wypadków i kolizji, w których zginęło 11 osób a 3 zostały ciężko ranne. To o blisko 14 procent mniej tragedii niż w tym samym okresie w 2015 r. Wówczas były 44 zdarzenia, 16 osób zginęło a 3 zostały ranne. 

Ignorowanie znaku stop oraz brak poszanowania przepisów ruchu drogowego to nadal najczęstsze przyczyny zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Prowadzona przez Polskie Linie Kolejowa kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” od 11 lat uświadamia kierowcom i pieszym, jak ważne jest poszanowanie przepisów przy przekraczaniu linii kolejowych. Kampania adresowana jest nie tylko posiadaczy aut, ale także do rowerzystów oraz pieszych. W jej ramach przeprowadzane są spotkania z dziećmi, happeningi, konkursy, rozdawane ulotki na przejazdach. 

Poza kampanią Bezpieczny przejazd, PLK konsekwentnie zwiększa poziom bezpieczeństwa na przejazdach montując dodatkowe zabezpieczenia i sygnalizację. Również na biegnącej przez Płock trasie kolejowej nr 33 Kutno – Płock na odcinku Sierakówek – Płock Trzepowo spółka planuje takie działania – obecnie jest to etap opracowania dokumentacji.