Rozbudowa terminalu DCT w Porcie Gdańsk wkracza w kolejną fazę

Rozbudowa terminalu DCT w Porcie Gdańsk wkracza w kolejną fazę

12 maja 2016 | Źródło: Port Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Do Portu Gdańsk zawinął statek HHL Fremantle, na pokładzie którego dotarły pierwsze suwnice STS do nowo budowanego nabrzeża T2 terminalu DCT. Kolejne przybędą do portu jeszcze w tym miesiącu oraz w sierpniu. Inwestycja, na realizację której DCT Gdańsk zarezerwowało środki o wartości 290 mln euro, zwiększy zdolność przeładunkową terminalu dwukrotnie, do 3 mln TEU. Nabrzeże T2 ma być gotowe w czwartym kwartale 2016 r.

Fot. Port Gdańsk

Terminal kontenerowy DCT zlokalizowany w porcie Gdańsk jest ważnym punktem na intermodalnej mapie Polski. Obecne możliwości przeładunkowe na poziomie 1,5 mln TEU (kontenerów 20-stopowych) rocznie plasują DCT na pierwszym miejscu na Bałtyku. Zyskuje na tym transport kolejowy, którego udział w obsłudze terminalu stale rośnie. Stanowi on obecnie 40% całego ruchu lądowego.

Docelowo nowe nabrzeże terminalu wyposażone będzie w 5 nowoczesnych suwnic przystosowanych do obsługi największych na świecie statków kontenerowych.

Każda z nich umożliwiać będzie przeładunek do 25 rzędów kontenerów, co docelowo dawać będzie możliwość obsługi nawet tych statków, które w tej chwili znajdują się na etapie dopiero projektowym. Dla porównania, statki klasy Triple-E zawijające dziś do terminalu DCT zaprojektowane zostały na 23 rzędy kontenerów licząc od burty do burty statku.

Budowa nowego nabrzeża zapoczątkowana została zaledwie kilkanaście miesięcy temu - w styczniu 2015 roku. W tej chwili zaawansowanie prac określane jest na poziomie 65%. Przewiduje się, że całość prac inwestycyjnych zakończy się w drugiej połowie tego roku. Wówczas spodziewać się można pierwszych zawinięć kolejnych gigantów kontenerowych do terminalu DCT.

Po zakończeniu trwającej inwestycji, roczna zdolność przeładunkowa terminalu ulegnie podwojeniu do 3 mln TEU, co zarazem uczyni terminal DCT nie tylko największym na Bałtyku pod względem realizowanych przeładunków, ale także pod względem projektowych mocy przeładunkowych.