Ostatnia sobota z EN94 na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej

Ostatnia sobota z EN94 na trasie Warszawskiej Kolei Dojazdowej

17 maja 2016 | Źródło: WKD
PODZIEL SIĘ

W najbliższą sobotę 21 maja na linii WKD po raz ostatni pojawią się (w ramach rozkładu jazdy dla dni wolnych od pracy) elektryczne zespoły trakcyjne serii EN94. Pojazdy obsłużą regularne kursy przewidziane w obowiązującym rozkładzie jazdy.

Fot. Tomasz Zajkowski

Dwa spośród pięciu składów, które wyjadą na tory w swój pożegnalny weekendowy kurs będą stanowiły elektryczne zespoły trakcyjne serii EN94 wyprodukowane i dostarczone do WKD w 1972 r. przez wrocławski PaFaWag.

– Tym samym wszyscy potencjalnie zainteresowani odbyciem przejazdu jednym z kursów obsługiwanych przez EZT serii EN94 lub pamiątkowym uwiecznieniem na zdjęciach lub filmach zyskają taką możliwość w ciągu innego dnia niż dzień powszedni – tłumaczy przewoźnik.

Pojazdy zostaną ostatecznie wycofane z ruchu 27 maja, po ponad 44 latach służby, ponieważ nie są przystosowane do nowego napięcia zasilania w sieci trakcyjnej 3kV. EN94 zostaną całkowicie zastąpione przez nowo wyprodukowane pojazdy serii EN100 (typ 39WE).

Aktualnie w bieżącej eksploatacji pozostają trzy składy EZT serii EN94, z których każdy jest zestawiony z dwóch dwuczłonowych pojazdów. Składy o numerach 17+34, 23+26 i 25+40 uzupełnia rezerwowy pojazd EN94-35. Dwa z wymienionych składów zostaną 21 maja wytypowane do obsługi następujących obiegów (każdy „obieg” stanowi zestaw przypisanych dla wybranej jednostki taboru kursów w określonych relacjach jednoznacznie identyfikowanych w rozkładzie jazdy pociągów):