Minister Adamczyk podsumował pół roku pracy resortu

Minister Adamczyk podsumował pół roku pracy resortu

20 maja 2016 | Źródło: MIB
PODZIEL SIĘ

Podczas posiedzenia Rady Ministrów, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk przedstawił najważniejsze zagadnienia, którymi w ostatnich 6 miesiącach zajmował się resort.

Fot. P. Tracz, KPRM

Andrzej Adamczyk przypomniał, że dzięki współpracy z Ministerstwem Rozwoju i zaangażowaniu wicepremiera Mateusza Morawieckiego, sukcesem zakończyło się rozliczenie zakupu przez PKP Intercity 20 składów pociągów Dartw ramach POIiŚ 2007-2013. Pozwoliło to na zachowanie ponad 500 mln zł dofinansowania z UE dla projektu, którego wartość kontraktowa wyniosła 1 mld 8 mln 600 tys. zł brutto (820 mln zł netto).

- Udało nam się - i mówię to z pełną odpowiedzialnością, uratować kontrakt na produkcję 20 pociągów przez polski zakład, który zatrudnia ponad 3 tys. osób - powiedział minister A. Adamczyk.

Minister podkreślił, że nierozliczenie tego kontraktu w terminie mogłoby spowodować upadek firmy. Działania podjęte przez MIB pozwoliły także na pełne wykorzystanie środków unijnych na kolej w ramach perspektywy 2007-2013.

Kolejnym, istotnym działaniem było podjęcie prac na rzecz optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych. Z uwagi na to, że limit finansowy dla zadań przewidzianych do realizacji w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 wynosi 107 mld zł, natomiast wartość inwestycji to 198 mld zł, na początku 2016 r. podjęto inicjatywę mającą na celu realizację programu w jak najszerszym zakresie.