Zwycięska batalia Pesy przeciwko dyskryminacji w przetargach

Zwycięska batalia Pesy przeciwko dyskryminacji w przetargach

01 czerwca 2016 | Autor: RW | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia w przetargu na dostawę pojazdów dla województwa zachodniopomorskiego zawiera zbyt wygórowane wymagania wobec producentów taboru, które ograniczają konkurencję – uznała Krajowa Izba Odwoławcza, podtrzymując swoje stanowisko sprzed dwóch tygodni.

Wiz. Pesa

Tak samo jak przy okazji przetargu ogłoszonego przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną, Izba nakazała wykreślić wymóg wykazania się dostawą pojazdów posiadających zezwolenie zgodności z TSI, wskazując, że rynkiem właściwym dla przetargu jest rynek krajowy, a nie europejski (w Polsce zezwolenie zgodne z TSI nie jest wymagane do 2017 roku). Poza tym, w przeszłości zamawiający nie formułowali takich wymogów w postępowaniach.

Izba uznała, że Pesa posiada wystarczające doświadczenie i zdolności produkcyjne, dające rękojmie należytego wykonania zamówienia. W uzasadnieniu znalazło się też stwierdzenie, że inną rzeczą jest opisanie, iż dostarczane pojazdy mają być zgodne z TSI, a inną wymaganie wylegitymowania się posiadaniem zezwolenia na etapie postępowania. Takie wymaganie jest wygórowane i ogranicza konkurencję.

Oznacza to, że Pesa będzie mogła przedstawić swoją ofertę w obydwu przetargach na dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych, zarówno w województwie zachodniopomorskim (na 17 EZT-ów) , jak w województwie łódzkim (na 14 EZT-ów).

– Walczyliśmy o prawo przedstawienia swojej oferty, a jestem przekonany, że elektryczny zespół trakcyjny ELF2, nad którym od dawna pracujemy spełni oczekiwana naszych klientów i ich pasażerów. Ten pojazd powstaje w oparciu o sumę naszych dotychczasowych doświadczeń i będzie najnowocześniejszym EZT na polskim rynku – mówi Marcin Jędryczka, członek zarządu Pesy, dyrektor marketingu.

ELF2 jest dostosowany do wymogów aktualnie obowiązujących TSI, wyposażony w ETCS. Będzie mógł się rozpędzić do prędkości 160 km/h, a zaprojektowana rodzina zakłada różne, w zależności od oczekiwań zamawiających, konfiguracje od 2 do 6 członów.