Podróżni docenili jakość usług w pociągach Kolei Wielkopolskich

Podróżni docenili jakość usług w pociągach Kolei Wielkopolskich

05 czerwca 2016 | Źródło: Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

W trosce o jak najlepsze dostosowanie oferty spółki do potrzeb obecnych oraz przyszłych klientów, w kwietniu bieżącego roku na wszystkich liniach, na których Koleje Wielkopolskie uruchamiają połączenia przeprowadzono badania ankietowe o jakości świadczonych usług. Badania, które są cyklicznie przeprowadzane od 2014 roku, mają na celu poznanie oczekiwań podróżnych w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

Fot. Koleje Wielkopolskie

W dniach od 18 do 24 kwietnia 2016 roku osoby podróżujące pociągami Kolei Wielkopolskich miały okazję wyrazić swoje opinie na temat realizowanych przez Koleje Wielkopolskie usług, w formie ankiety, która była rozdawana podróżnym przez obsługę pociągu.

W ankietach oprócz pytań zamkniętych - które dotyczyły m.in. oceny rozkładu jazdy pociągów, dostępnych ofert i cen biletów, pojawiły się pytania otwarte. Każdy  z podróżnych mógł napisać „coś od siebie”, podzielić się swoimi spostrzeżeniami, czy też oczekiwaniami co do podróży pociągiem wielkopolskiego przewoźnika.

Badanie ankietowe objęło próbą 2600 osób, które wypełniły ankietę i pozostawiły ją na swoim miejscu w pociągu lub też przekazały drużynie konduktorskiej.

Podobnie jak miało to miejsce w ubiegłym roku, zdecydowana większość podróżnych oceniła bardzo pozytywnie jakość świadczonych usług. Spora grupa podróżnych wskazała również obszary działalności, na które przewoźnik powinien zwrócić szczególną uwagę lub zmeinić dotychczasowe zasady lub sytuacje.

Uzyskane w badaniu wyniki pokazują, że zdecydowanie najlepiej pasażerowie oceniają profesjonalizm obsługi drużyny konduktorskiej, bezpieczeństwo i czystość w pociągach. Pozytywnie ocenia je odpowiednio  95%, 96% oraz 96%  badanych. Warto również zwrócić uwagę na wyższy odsetek pozytywnych opinii na temat wprowadzonych udogodnień związanych z zakupem biletu oraz punktualności (dla obu elementów odnotowano 94% pozytywnych opinii, co stanowi wzrost o 1% w stosunku do poprzedniego badania).

Wśród podróżnych najliczniejszą grupę stanowią osoby dojeżdżające do pracy oraz do szkoły, pięć razy w tygodniu (58% podróżnych). O wyborze pociągu Kolei Wielkopolskich  jako środka transportu decydują różne kwestie, dla 29% podróżnych najważniejsza jest dogodność połączeń (+1%), dla 21% komfort podróży (-1%), dla 19% cena biletu (+2%) oraz dla 19%  czas podróży, który pozostał na tym samym poziomie.

Najpopularniejszym kanałem sprzedaży biletów wśród podróżnych są zdecydowanie kasy biletowe, jednak popularność tego kanału systematycznie spada (-1% w stosunku do roku 2015 oraz -3% w stosunku do roku 2014) na rzecz automatów biletowych w pociągu (+2%) oraz sprzedaży biletów przez Internet (+1%).

W badaniu podróżni wypowiedzieli się również na temat źródła informacji, z którego korzystają najchętniej, szukając informacji o usługach świadczonych przez spółkę. Dla 50% najcenniejszym źródłem informacji jest strona internetowa: www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Spory odsetek podróżnych (27%) korzysta z kieszonkowych rozkładów jazdy, które wydawane są przy okazji zmiany rozkładu jazdy. Coraz więcej zwolenników ma również profil Kolei Wielkopolskich na facebook-u, gdzie oprócz aktualności publikowane są różne ciekawostki z życia spółki jaki i informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych odbywających się w regionach, na które można dotrzeć między innymi pociągami Kolei Wielkopolskich.

– Uzyskane wyniki są cennym materiałem analitycznym dla spółki Koleje Wielkopolskie. Na podstawie wyników badania będzie mógł podjąć kolejne działania, aby oferta spełniała oczekiwania największej grupy klientów. Jest to bardzo istotne w związku z utrudnieniami jakie pojawiają się na torach kolejowych w związku z pracami remontowymi jakie prowadzą Polskie Linie Kolejowe – informuje przewoźnik.

Samorządowy przewoźnik, uruchamia pociągi na liniach Poznań – Gniezno – Mogilno, Poznań – Konin – Kutno, Poznań – Nowy Tomyśl – Zbąszynek, Poznań – Wągrowiec – Gołańcz, Poznań – Grodzisk Wlkp. – Wolsztyn, Leszno – Wolsztyn – Zbąszynek oraz Leszno – Ostrów Wlkp. Codziennie pociągami Kolei Wielkopolskich podróżuje ok. 31 tys. pasażerów.