Pociągi PKP IC zatrzymają się na większej liczbie stacji

Pociągi PKP IC zatrzymają się na większej liczbie stacji

09 czerwca 2016 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Od niedzieli, 12 czerwca wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy pociągów. Zmiany związane są z zapewnieniem sprawnego kursowania pociągów przy prowadzonych modernizacjach i remontach linii.

Fot. Bartosz Dziubecki

Korekta rozkładu umożliwia optymalne kursowanie pociągów przy realizacji inwestycji na trasach, stacjach i przystankach. Wśród zadań, które skrócą czas przejazdów pociągów oraz podniosą komfort i bezpieczeństwo podróżnych, są m.in. prace na linii: Warszawa – Białystok, Wrocław – Poznań, Kraków – Rzeszów, Warszawa – Radom. Trwa budowa łącznicy Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Zarządca infrastruktury modernizuje stacje i przystanki m.in.: Gliwice, Tarnów, Częstochowa Osobowa, Częstochowa Stradom, Jelenia Góra, Piaseczno, Luboń i Sędziszów Małopolski. Celem jest zapewnienie jak najwyższego komfortu obsługi podróżnych.

Od czerwcowej korekty podróżni skorzystają z nowych przystanków Bydgoszcz Błonie i Cierpice Kąkol. Zmodernizowane są m.in. perony na trasie z Jeleniej Góry do Wrocławia w Ciechanowicach i Janowicach Wielkich oraz na stacji Częstochowa, a także Głogów Huta. W kolejnych tygodniach udostępnione będą nowe perony Wołomin Słoneczna, Warszawa Okęcie.

Od najbliższej niedzieli, po zakończeniu prac, krótsze czasy przejazdu będą miały pociągi na trasie Legnica – Wrocław. Na trasę Poznań – Leszno wróci 6 pociągów Przewozów Regionalnych. Kończy się przebudowa Trasy Świętokrzyskiej i pociągi IC wracają na stałe trasy. Od sierpnia, po wymianie sieci trakcyjnej między Warszawą Wileńską a Zielonką pociągi przyśpieszą do 120 km/h.

Wraz z korektą rozkładu, pociągi PKP Intercity zatrzymają się na większej liczbie stacji i przystanków.  Laskowice zyskają jedno, a Mogilno dwa bezpośrednie połączenia z Gdynią i Wrocławiem. Na stacji Opoczno Płd. zatrzymywać się będzie międzynarodowy pociąg Chopin, kursujący z Warszawy przez Katowice do Wiednia, Pragi i Budapesztu. Natomiast na stacji Opoczno Płd. oraz Włoszczowa Płn. nowy przystanek będzie miało pięć składów obsługiwanych pojazdami Flirt3 – jeden kursujący między Szczecinem i Krakowem, trzy jadące między Krakowem i Olsztynem oraz jeden między stolicą Małopolski a Kielcami. Natomiast na stacji w Tczewie zatrzyma się 6 pociągów Pendolino więcej, niż do tej pory.

Na nowe połączenia mogą liczyć również m.in. mieszkańcy Swarzędza, Działdowa, Mławy czy Włoszczowy. Dodatkowe połączenia zyskają pasażerowie podróżujący ze stacji Łódź Żabieniec. Zatrzymywać się na niej będzie dodatkowy pociąg relacji Łódź – Szczecin oraz 3 składy jeżdżące na trasie Katowice – Trójmiasto.

Od 12 czerwca nastąpi wydłużenie niektórych relacji pociągów. W wakacje mieszkańcy Białegostoku zyskają dodatkowe połączenie przez Warszawę do Świnoujścia, a od września do Szczecina. Natomiast skład IC Korczak, kursujący do tej pory na trasie Kraków – Białystok pojedzie ze stolicy Małopolski do Terespola. Dodatkowo pociąg jadący obecnie z Katowic do Koszalina będzie miał wydłużoną relację do Słupska.