Pierwszy skład Pesy 730ML dla Kolei Litewskich wozi już pasażerów

Pierwszy skład Pesy 730ML dla Kolei Litewskich wozi już pasażerów

13 czerwca 2016 | Źródło: litrail.lt
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 9 czerwca w swoją pierwszą podróż z pasażerami na trasę Wilno – Kłajpeda wyjechał trójczłonowy szerokotorowy spalinowy zespół trakcyjny 730ML. Jest to pierwszy z siedmiu zamówionych przez Koleje Litewskie pojazd Pesy.

Fot. Pesa

Ekologiczne, nowoczesne i wyjątkowo wygodne - tak o nowych pociągach powiedział Stasys Dailydka, prezes Kolei Litewskich (Lietuvos Geležinkeliai). Przewoźnik przywiązuje dużą wagę do ochrony środowiska. Pojazdy Pesy są bardziej przyjazne dla środowiska niż obecne lokomotywy wykorzystywane na tej trasie.

 – Nowe pociągi pozwolą zaoszczędzić około 900 tys. litrów paliwa rocznie, w porównaniu do obecnego ruchu pociągów. Oczekujemy, że w ten sposób nawet o 7,5 tony zmniejszy się emisja cząstek stałych w środowisku – dodał prezes LG.

Pociągi pomieszczą 150 podróżnych. 16 pasażerów w pierwszej klasie skorzysta z bardzo wygodnych skórzanych foteli. W przedziale klasy drugiej jest miejsce na bagaże, rowery, a także automat, w którym pasażerowie mogą kupić ciepłe napoję i przekąski.

Cały pojazd jest klimatyzowany, z bezprzewodowym dostępem do Internetu i system informacji pasażerskiej. Jego prędkość konstrukcyjna to 140 km/h.

Pozostałe sześć pociągów mają wejść do eksploatacji  na jesień. Trasę Wilno - Kłajpeda - Wilno pociągi pokonują w 3 godzin. 45 minut.

Podobne składy eksploatują także Koleje Białoruskie, które obsługują m.in. trasę Mińsk - Wilno.