Stołeczna komunikacja bezpieczna w czasie szczytu NATO

Stołeczna komunikacja bezpieczna w czasie szczytu NATO

15 czerwca 2016 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Warszawski transport zbiorowy jest przygotowany do lipcowego szczytu NATO również pod kątem bezpieczeństwa. Dzięki dobrej współpracy służb stołecznej policji oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w komunikacji – pasażerowie mogą się czuć bezpiecznie.

Fot. ZTM Warszawa

Oczywiście wszystkie osoby korzystające z autobusów, metra, tramwajów czy Szybkiej Kolei Miejskiej mogą się czuć bezpieczne nie tylko w czasie szczytu Paktu Północnoatlantyckiego. Jednak to w trakcie przygotowań do tej wielkiej imprezy na bezpieczeństwo został położony ogromny nacisk – informuje warszawski Zarząd Transportu Miejskiego.

Pod koniec maja miejskie Biuro Bezpieczeństwo i Zarządzania Kryzysowego Urzędu przygotowało specjalne plakaty i ulotki dotyczące zachowania w sytuacjach zagrożenia takich: jak wybuch, strzelanina czy wzięcie zakładników. Zostały umieszczone w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach.

W komunikacji miejskiej odbywają się również liczne szkolenia. W trakcie teoretycznych stołeczni policjanci uczą pracowników komunikacji miejskiej m.in. o tym jak zachować się przypadku podłożenia ładunku wybuchowego. Sama policja zaś przeprowadza liczne ćwiczenia m.in. w warszawskim metrze. W ich trakcie oddziały antyterrorystyczne ćwiczą np. odbijanie zakładników z pociągów podziemnej kolei. W ostatnich ćwiczeniach, które odbyły się 8 czerwca wzięli udział policjanci z jednostek specjalnych z Polski, Słowacji, Słowenii, Czech, Szwajcarii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii i Belgii) oraz żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM.

Warto dodać, że również w siedzibie SKM policjanci pirotechnicy przeprowadzili szkolenie dla drużyn pociągowych o zagrożeniu terrorystycznym w środkach komunikacji miejskiej i trybie postępowania w takiej sytuacji. Jak przypomina przewoźnik, ostatnie takie szkolenie miało miejsce przed Euro 2012.