Tańsze przejazdy kolejowe dla uczestników Światowych Dni Młodzieży?

Tańsze przejazdy kolejowe dla uczestników Światowych Dni Młodzieży?

21 czerwca 2016 | Źródło: RW, MIB
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa udzieli PKP Polskim Liniom Kolejowym dotacji celowej z budżetu państwa na pokrycie kosztów za udostępnienie infrastruktury przewoźnikom wykonującym kursy międzywojewódzkie na rzecz uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Patryk Farana

Minister Andrzej Adamczyk podpisał w tym celu porozumienie z PKP PLK, zgodnie z którym zarządca infrastruktury będzie udzielał ulgi spółkom przewożącym pielgrzymów. Ulga wyniesie 100% opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej.

"Dzięki umowie uczestnicy ŚDM będą mogli skorzystać z dogodnej oferty przewoźników kolejowych" – czytamy w komunikacie resortu..

Możliwość takich działań dają przepisy ustawy z 18 marca 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży - Kraków 2016.

Zapytaliśmy dwóch przewoźników, którzy przewiozą największą liczbę pielgrzymów w pociągach międzywojewódzkich, czyli PKP Intercity i Przewozy Regionalne, czy decyzja ministerstwa przełoży się na tańsze bilety. Konkretnych odpowiedzi jednak nie otrzymaliśmy.

– Koszty wynikające z uruchomienia pociągów specjalnych dla pielgrzymów na ŚDM nie ograniczają się jedynie do opłaty podstawowej za minimalny dostęp do infrastruktury kolejowej pobieranej przez PKP PLK. Koszty obejmuje również m.in. opłaty za energię, pracę drużyn konduktorskich, podesłanie składów próżnych itd. Oczywiście proponowana obniżka kosztów za dostęp do infrastruktury będzie przedmiotem dalszych, szczegółowych rozmów pomiędzy PKP Intercity a PKP PLK – przekazał nam dr Robert Czerniak, przewodniczący Komitetu Sterującego Światowych Dni Młodzieży w strukturach PKP Intercity.

Przewozy Regionalne natomiast wstrzymały się z komentarzem do czasu oficjalnego potwierdzenia decyzji przez resort infrastruktury.

Przypomnijmy tylko, że obaj przewoźnicy na Światowe Dni Młodzieży przygotowali specjalne oferty dla pielgrzymów: PKP Intercity tzw. Bilet ŚDM Kraków 2016 uprawniający do trzech przejazdów w cenie 149 zł, zaś Przewozy Regionalne bilety: jedno-, trzy- i siedmiodniowe wprowadzone dla podróżujących po aglomeracji krakowskiej i Małopolsce.