ŚDM pod czujnym okiem Straży Ochrony Kolei

ŚDM pod czujnym okiem Straży Ochrony Kolei

22 czerwca 2016 | Autor: RW
PODZIEL SIĘ

Straż Ochrony Kolei planuje zintensyfikowane działań zarówno w trakcie trwania ŚDM, jak i w tygodniu poprzedzającym uroczystości – mówi dr inż. Józef Hałyk, komendant główny Straży Ochrony Kolei.

Fot. SOK

Podczas Światowych Dni Młodzieży Straż Ochrony Kolei będzie dbać o bezpieczeństwo na obszarze kolejowym. Szczególnym nadzorem objęte zostaną przejścia przez tory oraz tereny kolejowe, obok których przewidziano uroczystości. Pod ochroną SOK znajdą się także dworce, stacje i szlaki kolejowe na głównych ciągach komunikacyjnych w kierunku Krakowa.

Na czym polegały przygotowania SOK do ŚDM?
Pierwsze przygotowania do ŚDM rozpoczeliśmy już w ubiegłym roku, a cykl intensywnych szkoleń sokiści przeszli jeszcze cztery lata temu przed Euro 2012. Teraz, przed Światowymi Dniami Młodzieży, funkcjonariusze znów się szkolą. Intensywne kursy zakończą się w czerwcu.

Dwudniowe treningi poprawiające zdolności komunikacyjne przechodzą funkcjonariusze odpowiedzialni za patrolowanie stacji, przystanków kolejowych oraz ich okolic. Podobne, dodatkowe zajęcia praktyczne przed ŚDM zaplanowano również dla służby dyżurnej SOK – czyli grupy funkcjonariuszy, która przyjmuje zgłoszenia telefoniczne dotyczące zdarzeń na terenach kolejowych. SOK-iści służby dyżurnej trenują szybkie zdobywanie potrzebnych wiadomości od rozmówców, a także czytelne i zrozumiałe przekazywanie informacji zwrotnych. Ponadto funkcjonariusze ćwiczą sprawne porozumiewanie się w języku angielskim, gdyż na czas ŚDM operatorzy telefonu bezpieczeństwa czynnego przez 24 godziny na dobę, będą porozumiewać się także po angielsku.

Wszystkie szkolenia obejmują zajęcia teoretyczne i warsztaty praktyczne. W kilkunastu turach doświadczona kadra trenerów przeszkoli w sumie ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy. Przygotowując się do ŚDM, SOK ściśle współpracuje z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Funkcjonariusze wszystkich służb uczestniczą m.in. w ćwiczeniach doskonalących umiejętności praktyczne oraz komunikacyjne. Tego typu szkolenia organizowane były ostatnio m.in. w Krakowie, Przemyślu, czy Wrocławiu.

Cały wywiad z Józefem Hałykiem, komendantem głownym Straży Ochrony Kolei ukazał się w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Kurier Kolejowy".