Koleje Dolnośląskie z umową o dofinansowanie zakupu 11 EZT-ów

Koleje Dolnośląskie z umową o dofinansowanie zakupu 11 EZT-ów

29 czerwca 2016 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oficjalnie podpisał umowę o dofinansowanie zakupu 11 nowych, pięcioczłonowych pociągów dla Kolei Dolnośląskich. Nowy tabor będzie niskopodłogowy, klimatyzowany, wyposażony we wszystkie najnowsze systemy sterowania ruchem.

Fot. Facebook

Jak informują Koleje Dolnośląskie, przetarg na zakup pojazdów zostanie ogłoszony wkrótce, jak tylko parlament ustali a prezydent podpisze nową ustawę o zamówieniach publicznych. Powinno to nastąpić jeszcze w tym roku.

Nowoczesny tabor z pewnością będzie odpowiadał potrzebom podróżujących po Dolnym Śląsku pasażerów. Przede wszystkim będą to pojazdy pięcioczłonowe, mieszczące ponad pół tysiąca podróżnych, w tym posiadające od 220 do 260 miejsc siedzących. Każdy z nowo zakupionych pociągów będzie osiągał prędkość min. 160 km/h, maksymalnie wykorzystując zmodernizowane odcinki kolejowe.

Nowe pojazdy będą wyposażone w wygodne fotele z dostępem do gniazd zasilania oraz pokładowe WiFi. Dla bezpieczeństwa podróżnych tabor zostanie wyposażony w monitoring oraz w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, w tym systemy informujące o możliwych przesiadkach zarówno do innych pociągów regionalnych i międzywojewódzkich jak również o np. możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Na zakup pociągów samorząd przeznaczy ponad 250 mln zł z czego 80% wartości będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Pojazdy zostaną skierowane do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Wrocław – Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice oraz innych zelektryfikowanych linii kolejowych na obszarze Dolnego Śląska. Całe zamówienie na nowe składy zostanie zrealizowane w 2018 r.