Symulowano wypadek na strzeżonym przejeździe kolejowym

Symulowano wypadek na strzeżonym przejeździe kolejowym

06 lipca 2016 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Na strzeżonym przejeździe kolejowym w pobliżu miejscowości Somonino w powiecie kartuskim samochód osobowy wyłamał rogatki i zatrzymał się na torach kolejowych. Przejeżdżająca drezyna uderzyła w auto niszcząc go kompletnie. Kierująca pojazdem osoba została uwięziona w samochodzie. Poszkodowany został również maszynista prowadzący drezynę.

Fot. UTK

Tak wyglądała symulacja wypadku przeprowadzona 28 czerwca br. przez PKP Polskie Linie Kolejowe na linii kolejowej nr 201 Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port. Również symulacja akcji ratowniczej wyglądała bardzo realistycznie. Wzięli w niej udział strażacy z Somonina i Kartuz, zespół ratownictwa medycznego oraz policja.

Najczęstszą przyczyną tego typu zdarzeń jest ignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba przejechania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „STOP” i sygnalizacji ostrzegawczej. W takich przypadkach dochodzi do omijania, niszczenia zamkniętych półrogatek i rogatek, a nawet przejeżdżania pod zamykającymi się szlabanami.

Symulacja była częścią XII edycji kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych „Bezpieczny Przejazd”, której patronem jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.