Najdłuższy tunel kolejowy w Czechach wydrążony

Najdłuższy tunel kolejowy w Czechach wydrążony

21 lipca 2016 | Źródło: Metrostav, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Nasi południowi sąsiedzi zakończyli drążenie ponad 4-kilometrowego tunelu kolejowego zlokalizowanego we wzgórzach Chlum i Homolka. To kluczowy element modernizacji linii kolejowej Rokycany – Pilzno.

Fot. Metrostav

Budowa rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku. Do drążenia wykorzystano 9,5-metrową tarczę TBM o nazwie „Viktorie”. Na razie wykonała ona połowę swojej pracy, ponieważ docelowo powstaną dwa tunele przeznaczone dla ruchu pociągów w odwrotnych kierunkach. Rozpoczęcie drążenia drugiego tunelu w Kyšicach zaplanowano na sierpień 2016 r., natomiast ukończenie przebudowy całej trasy kolejowej przewidywane jest w 2018 roku. Inwestycja jest realizowana przez praską firmę Metrostav, doświadczoną w budowie metra.

Tunele znajdą się na linii nr 170, wiodącej z Berouna (kraj środkowoczeski) przez Pilzno do Chebu (kraj karlowarski). Jest to część IV Paneuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego Pragę z granicą niemiecką i zarazem jeden z najistotniejszych fragmentów czeskiej sieci kolejowej.

Trasa będzie przystosowana do prędkości szlakowej 160 km/h i konstrukcyjnej 200 km/h. Inwestycja skróci dotychczasową długość linii o ponad 6 km (z 20 do 14 km), co pozwoli na skrócenie czasu podróży z Pragi do Pilzna o ok. 10 minut. Cała modernizacja trasy Rokycany – Pilzno ma kosztować ok. 4 mld koron (147,6 mln euro). Połowę tej kwoty przeznaczono na budowę obu tuneli.