Papież na krakowskie Błonia pojedzie tramwajem

Papież na krakowskie Błonia pojedzie tramwajem

24 lipca 2016 | Źródło: PAP
PODZIEL SIĘ

Podczas Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek pojedzie z rezydencji biskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej na Błonia tramwajem. W podróży towarzyszyć mu będą niepełnosprawni z opiekunami – informuje Polska Agencja Prasowa.

Fot. MPK Kraków

Przejazd odbędzie się w czwartek 28 lipca o godzinie 17:00. Papież skorzysta z usług najdłuższego polskiego tramwaju tzw. Krakowiaka produkcji Pesy. Miasto kupiło 36 takich pojazdów w zeszłym roku. Każdy z nich jest długi na prawie 43 metry i może jednorazowo przewieźć ok. 300 pasażerów. Posiada klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring oraz automaty biletowe. Jest niskopodłogowy, przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Ten specjalny będzie pomalowany na biało-żółto. Zostaną na nim umieszczone: herb Krakowa i logo ŚDM oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM w Krakowie: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Przejazd potrwa około 30 minut, gdyż o godz. 17.30 na Błoniach zaplanowano rozpoczęcie ceremonii powitania Ojca Świętego.

Pomysł, by papież skorzystał w Krakowie z tramwaju, pojawił się w trakcie jednego ze spotkań Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Księża z Krakowa zastanawiali się jak nawiązując do prostoty Franciszka oddać zwyczajny, otwarty styl sprawowania przez niego pontyfikatu papieskiego. – Przyszło nam do głowy na Błonia można pojechać tramwajem. Pomysł ten został (...) zaakceptowany przez ojca świętego – mówi PAP ks. Marek Hajdyła.

Przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kardynał Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej, m.in. z metra.