„Szczecin” - tak będzie nazywał się pociąg DB Regio do stolicy Pomorza Zachodniego

„Szczecin” - tak będzie nazywał się pociąg DB Regio do stolicy Pomorza Zachodniego

26 lipca 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Pociągi DB Regio kursujące na trasie Szczecin – Lubeka, będą jeździły pod nazwą „Szczecin”. Niemiecki przewoźnik to partner Przewozów Regionalnych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa zachodniopomorskiego, których zamawiającym jest samorząd  województwa.

Fot. Alstom

Nadanie imienia „Szczecin” pojazdowi Coradia LINT41 odbędzie się  w najbliższy czwartek, 28 lipca na stacji Szczecin Główny. W uroczystości weźmie udział marszałek Olgierd Geblewicz.

Na trasach ze Szczecina do Schwerina i ze Szczecina do Lubeki każdego dnia komunikację zapewnia 8 par transgranicznych pociągów regionalnych. Kursują niemal co 2 godziny, a podróżni mogą korzystać m.in. z atrakcyjnych cenowo biletów grupowych jak np. Meckelnburg Vorpommern Ticket, czy Wohenende Ticket, dzięki którym koszt podróży do Lubeki czy Schwerina wynosi około 8 euro na osobę.

Wprowadzenie przez DB Regio do eksploatacji nowych spalinowych pojazdów Coradia Lint41 firmy Alstom, znacząco poprawia komfort podróży, bezpieczeństwo i niezawodność kolejowych przewozów transgranicznych na linii łączącej Pomorze Zachodnie z Meklemburgią Pomorzem Przednim. Producent otrzymał świadectwo dopuszczenia typu do eksploatacji w Polsce w maju tego roku.

Nowe pojazdy podniosą atrakcyjność i konkurencyjność regionalnego oraz transgranicznego transportu kolejowego w obu regionach. Warto przypomnieć, że województwo Zachodniopomorskie w latach 2010-2015 na zakup i modernizację taboru kolejowego wydało ponad 530 mln zł. Obecnie toczy się przetarg na zakup kolejnych nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych, w ramach którego planuje się zakupić od 17 (zamówienie podstawowe) do 30 nowych pojazdów elektrycznych (w razie wykorzystania opcji i zamówienia uzupełniającego). W najbliższym czasie ogłoszone zostanie także postępowanie na zakup 3-5 nowych trójczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych.

Województwo Zachodniopomorskie i Meklemburgia Pomorze Przednie podejmują wspólne działania, które koncentrują się m.in. na stymulacji rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, wspieraniu i propagowaniu różnych form turystyki oraz ochronie zabytków, ochronie zdrowia i promocji kultury. Współpraca między regionami to także współdziałanie instytucji naukowych i kulturalnych oraz liczne związki partnerskie między miastami i gminami po obu stronach granicy.