Tak będzie wyglądał krakowski tramwaj, którym pojedzie papież Franciszek

Tak będzie wyglądał krakowski tramwaj, którym pojedzie papież Franciszek

28 lipca 2016 | Źródło: MPK Kraków, Pesa
PODZIEL SIĘ

Po raz pierwszy w historii Ojciec Święty na oficjalne spotkanie jako środek transportu wybrał tramwaj. Specjalnie na tę okazję Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przygotowało swój najlepszy pojazd, którym papież pojedzie na krakowskie Błonia.

Fot. MPK Kraków

Ważny to dzień dla uczestników ŚDM, ważny dla Polski i dla Krakowa, ale i dla Pesy. Ojciec Święty skorzysta bowiem, w towarzystwie niepełnosprawnych i ich opiekunów, z tramwaju „Krakowiak” wyprodukowanego w ubiegłym roku w bydgoskiej fabryce dla stolicy Małopolski.  

Na ten specjalny jutrzejszy przejazd skład został pomalowany na biało-żółto. Zostaną na nim umieszczone: herb Krakowa i logo Światowych Dni Młodzieży oraz wypisane w wielu językach hasło ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Przejazd tramwajem nawiązać ma do czasów, kiedy kard. Bergoglio podróżował po Buenos Aires komunikacją miejską, m.in. metrem. Istotne jest i to, że papieżowi towarzyszyć mają młodzi niepełnosprawni, co nie było by możliwe w innym środku transportu, ale także aspekt ekologiczny: tramwaj, to pojazd przyjazny środowisku, któremu Franciszek poświęcił przecież poczesne miejsce w swojej encyklice "Laudato Si".

Oczywiście po tym wyjątkowym dniu tramwaj wróci do normalnej, liniowej eksploatacji, natomiast we wrześniu ma zostać zaprezentowany jako jeden z produktów Pesy na największych na świecie targach taboru szynowego InnoTrans w Berlinie.