Łódzkie, Wielkopolskie i Trójmiejskie pierwszy raz w Krakowie

Łódzkie, Wielkopolskie i Trójmiejskie pierwszy raz w Krakowie

29 lipca 2016 | Źródło: Kolej na ŚDM
PODZIEL SIĘ

Do Krakowa po raz pierwszy w historii przyjechały pociągi przewoźników, którzy normalnie nie przekraczają granic swojego województwa: Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście czy Kolei Wielkopolskich. Przewoźnicy Ci uruchomili do dawnej stolicy Polski ponad 20 pociągów specjalnych, którymi zabrali ponad 10 tysięcy pielgrzymów.

Fot. ŁKA

Co ciekawe najbardziej pożądanymi pasażerami okazali się Koreańczycy i Japończycy, którzy podbili serca obsługi serwisowej pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dlaczego? Pociąg ŁKA z Łodzi do Krakowa wypełniony pielgrzymami z Dalekiego Wschodu wrócił na stację serwisową na łódzkim Widzewie kompletnie… czysty. Pasażerowie nie zostawili poza śmietniczkami ani jednego papierka. A gości z Japonii i Korei było ich w sumie kilkuset. Pozostaje tylko brać z nich przykład.

Warto też dodać, że wyjazdy pielgrzymów z Krakowa po wczorajszej uroczystości na krakowskich Błoniach zakończyły się po północy. Tylko z Krakowa Głównego od godz. 19.00 do 0.00 wyjechało ponad 50 pociągów. Kolejarze wstępnie szacują, że skorzystało z nich ponad 70 tysięcy podróżnych.

Najwięcej uczestników uroczystości korzystało ze stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów. Ponadto pielgrzymi wsiadali na stacjach Kraków Bonarka, Kraków Swoszowice. Najczęściej wybieranymi kierunkami przejazdu były: Tarnów, Wadowice, Wieliczka, Trzebinia, Zakopane.

Aby podróże odbywały się sprawniej od godz. 20.00 do 24.00 pociągi z kierunku Tarnów i Nowy Sączą dodatkowo dojeżdżały z Krakowa Płaszowa do i z Krakowa Głównego. Pojechał także dodatkowy skład z Krakowa Głównego do Wieliczki.

Obecnie sieć kolejowa jest przejezdna. Nad obsługą pociągów czuwa około 1000 dyspozytorów i dyżurnych ruchu. Wzmocniona jest informacja na dworcach, stacjach i przystankach – informują PKP Polskie Linie Kolejowe.