Newag wykona i dostarczy 17 nowych EZT-ów dla Pomorza Zachodniego

Newag wykona i dostarczy 17 nowych EZT-ów dla Pomorza Zachodniego

01 sierpnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na wykonanie i dostawę kolejnych elektrycznych zespołów trakcyjnych do obsługi regionalnych połączeń kolejowych. 17 nowych EZT-ów dla Pomorza Zachodniego wykona i dostarczy Newag. Inwestycja pochłonie ponad 250 mln zł i w większości zostanie sfinansowana z funduszy unijnych.

Fot. Newag

W ramach zamówienia zakupionych zostanie 12 sztuk trzyczłonowych i 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przetarg zakłada opcję zwiększenia zamówienia o dodatkowych 10 EZT-ów. Poziom dofinansowania Projektu w ramach Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85%. Pozostałe środki pochodzić będą z funduszu kolejowego i środków własnych województwa.

Zakup nowych pojazdów kolejowych pozwoli zabezpieczyć potrzeby taborowe województwa.

Jako Województwo Zachodniopomorskie zainwestowaliśmy w nowoczesne pociągi już 600 mln zł i dziś możemy pochwalić się jednym z najnowocześniejszych taborów w Polsce. Ale nie poprzestajemy na tym i kontynuujemy powiększanie floty, tak aby wszystkie połączenia na Pomorzu Zachodnim były obsługiwane pojazdami gwarantującymi komfort i bezpieczeństwo podróży. Zgodnie z ofertą, trzy pierwsze EZT-y dotrą do nas nie później niż do końca maja przyszłego roku. Wierzę jednak, że uda się to zrobić szybciej – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział trzy firmy: Stadler Polska, Pesa Bydgoszcz, Newag. Najwyżej została oceniona oferta Newagu, opiewająca na sumę 250 797 000 zł.