Kolejne prace przy łącznicy kolejowej w Krakowie

Kolejne prace przy łącznicy kolejowej w Krakowie

07 sierpnia 2016 | Źródło: ZIKiT Kraków, PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Krzemionki - Kraków Zabłocie wchodzi w następną fazę, która wiąże sie z największymi utrudnieniami komunikacyjnymi. W tym etapie PKP Polskie Linie Kolejowe planują wykonać odcinki łącznicy nad skrzyżowaniem ulic: Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej. Niezbędne do będzie ustawienie ciężkich dźwigów, tam gdzie teraz odbywa się ruch samochodowy.

Fot. PKP PLK

Od 8 sierpnia 2016 r. krakowski Zarząd  Infrastruktury Komunalnej i Transportu wprowadzi czasowe zmiany organizacji ruchu. Jest to związane z zapowiadanym przez PKP PLK od grudnia etapem, który spowoduje największe utrudnienia dla kierowców. W tej fazie robót Polskie Linie Kolejowe planują wykonać odcinki łącznicy nad skrzyżowaniem. By tego dokonać musi nie tylko ustawić tymczasowe podpory na tarczy skrzyżowania, ale i operować kilkuset tonowymi dźwigami w miejscu gdzie obecnie poruszają się samochody.

Dobrą wiadomością jest to, że uda się utrzymać kursowanie komunikacji zbiorowej. Przez cały czas trwania prac będą jeździły tramwaje, zaś autobusy tylko przez jego część. Jednocześnie przez większość czasu utrzymana będzie przejezdność estakady (na dwóch lub jednym pasie). To i tak dobrze, gdyż pierwotnie PKP PLK planowało całkowicie zamknąć skrzyżowanie na pół roku.

Łącznica kolejowa umożliwi uruchomienie szybkiego i bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Kraków Główny – Skawina i dalej do Oświęcimia oraz Zakopanego. Dzięki temu nie będą już konieczne postoje pociągów osobowych na stacji Kraków Płaszów, które potrzebne były do zmiany kierunku jazdy. Po zakończeniu inwestycji podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się o około 15 minut. Ponadto powstająca łącznica pozwoli na uruchomienie bezpośredniego połączenia między stacjami Kraków Główny – Kraków Bonarka.

Zobacz najnowszy film PKP PLK z placu budowy.