Szybkie prace na CMK, by podróże były krótsze

Szybkie prace na CMK, by podróże były krótsze

05 sierpnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Modernizacja ważnego posterunku Biała Rawska na Centralnej Magistrali Kolejowej, zapewni sprawniejsze podróże 200 km/h m.in. z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia. Kompleksowe prace skrócono z 14 do 6 dni. Przygotowano specjalny rozkład na czas modernizacji.

Fot. Rafał Wilgusiak

Dzięki inwestycji wartej 18 mln zł podróż będzie sprawniejsza i kolejny odcinek CMK będzie przystosowany do prędkości 200 km/h. Od soboty 6 sierpnia do czwartku 11 sierpnia ruch na Centralnej Magistrali Kolejowej pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim a Idzikowicami będzie okresowo zawieszony. PKP Polskie Linie Kolejowe wykonają kompleksowe prace na posterunku Biała Rawska. Prace zostały wcześniej zaplanowane i ujęte w rozkładzie jazdy.

Pociągi do i z Krakowa będą kursowały przez Koluszki, Tomaszów Mazowiecki do Idzikowic. Pociągi do i z Katowic będą jeździły po linii n 1, czyli przez Skierniewice, Koluszki i Częstochowę. Część pociągów będzie miała skrócone relacje lub będzie odwołana.

Informacje o zmianach są dostępne na stacjach, przystankach oraz w Internecie na www.portalpasazera.pl oraz na stronach przewoźników.

Coraz szybsza CMK

Posterunek Biała Rawska to jedna z lokalizacji, w której pociągi jadące CMK mogą zmieniać tor. Układ rozjazdów zapewnia sprawne podróże, np. przy usterce jednego z dwóch torów łatwiej jest bez opóźnień prowadzić ruch po jednym torze na linii. Wykonawca wymieni 4 rozjazdy, tory, sieć trakcyjną. Będą zrobione przyłączenia urządzeń sterowania ruchem kolejowym do budynku nowej nastawni.

– Prace na CMK będą wykonywane w innowacyjny sposób. Rozjazdy będą transportowane nie w częściach lecz w blokach i bezpośrednio montowane w tory. Dzięki temu prace zostaną wykonane w ciągu 6 nie 14 dni mówi Sławomira Wierzchowska, zastępca dyrektora Regionu Centralnego w Centrum Realizacji Inwestycji PLK.

Wprowadzenie prędkości 200 km/h na odcinku od Grodziska Mazowieckiego do Idzikowic PLK planuje od rozkładu jazdy 2017/2018.

CMK zyskuje coraz lepsze parametry. Do tej pory, prace które wykonały PLK na linii umożliwiają jazdę z prędkością 200 km/h na odcinku między Olszamowicami a Zawierciem. Sukcesywnie są prowadzone i planowane kolejne prace przy montażu nowoczesnych systemów, które przystosują linię między Grodziskiem Mazowieckim a Idzikowicami do wyższych prędkości.

PLK zakończyły budowę dwóch wiaduktów na CMK, które były finansowane z programu CEF.  Pozwoliło to na zwiększenie prędkości powyżej 160 km/h  na kolejnych odcinkach tej linii i dalsze skrócenie czasu przejazdu z Warszawy m.in. do Krakowa i Katowic. Planowana jest rozbudowa stacji Włoszczowa Północ. W ramach inwestycji na stacji powstanie nowy peron - nr 2. Zapewni on bezkolizyjną obsługę pociągów, mających postój na stacji. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii, co pozwoli na jazdę większej liczby pociągów.