Częściowe przywrócenie ruchu na linii PKM już od września

Częściowe przywrócenie ruchu na linii PKM już od września

09 sierpnia 2016 | Źródło: PKM
PODZIEL SIĘ

Z przygotowanej przez PKM wspólnie z wykonawcą szczegółowej analizy wszystkich napraw niezbędnych do wykonania przed wznowieniem ruchu kolejowego wynika, że pociągi SKM będą mogły wrócić na linię PKM już 4 września. Nadal będzie to jednak jeszcze tylko część pociągów i tylko do przystanku Gdańsk Brętowo. W miarę postępu prac naprawczych i oddawania do użytku kolejnych odcinków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, oferta przewozowa SKM na linii będzie systematycznie rozszerzana, aż wróci do poziomu sprzed lipcowej ulewy.

Fot. PKM

Po zidentyfikowaniu przez pracowników PKM i projektantów z Transprojektu Gdańskiego wszystkich szkód na linii PKM wyrządzonych przez gwałtowną ulewę z 14-15 lipca, dokumentacja w tej sprawie wraz z projektem naprawczym przekazana została do ubezpieczyciela. Czekając na jego akceptację, bez której nie mogą rozpocząć się właściwe prace naprawcze, inżynierowie z PKM i Budimeksu na podstawie tych samych dokumentów przygotowali kilka scenariuszy działań pod kątem możliwości wznawiania ruchu na trasie. Po gruntownej analizie wspólnie wypracowane zostało rozwiązanie gwarantujące możliwość przywrócenia ruchu nie tylko w możliwie szybkim okresie – czego oczekują mieszkańcy, ale przede wszystkim w sposób bezpieczny zarówno dla pasażerów pociągów, jak i ekip naprawczych.

Przypomnijmy, że z 688 miejsc do naprawy, 56 wymaga wykonania ich przed wznowieniem ruchu, pozostałe natomiast mogą być prowadzone pod ruchem, lecz z pewnymi ograniczeniami prędkości lub nawet czasowym zamykaniem pewnych odcinków trasy. I chociaż około 75 proc. wszystkich szkód ma charakter powierzchowny (spłynięcie warstwy ochronnej darniny i humusu z nasypów, bez uszkodzenia samej konstrukcji nasypu), to ze względu na dużą ilość szkód oraz ograniczoną możliwość dotarcia do niektórych lokalizacji, ich naprawa będzie czasochłonna. Dlatego PKM i Budimex zdecydowały o takiej organizacji prac naprawczych, aby możliwe było częściowe wznawianie ruchu na linii PKM w kilku etapach.

Ze względu na prowadzone wciąż przez PKP PLK naprawy linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), która na odcinku gdyńskim również ucierpiała w wyniku lipcowej ulewy, na razie możliwe było wznowienie ruchu wyłącznie na regionalnym odcinku linii PKM. Dlatego już 19 lipca pociągi SKM wróciły na trasę Kartuzy – Gdańsk Port Lotniczy, skąd dalej pasażerowie mogą dojechać do Gdańska Wrzeszcza autobusową komunikacją zastępczą, której rozkład jazdy jest zsynchronizowany z pociągami lub komunikacją miejską, w której honorowane są bilety SKM.

W kolejnym etapie – od 4 września 2016 r., kiedy wchodzi w życie nowy, jesienny rozkład jazdy, planowane jest wydłużenie trasy pociągów z Kartuz aż do przystanku PKM Gdańsk Brętowo, gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się dalej np. na tramwaj do Gdańska Głównego. Przy czym – ze względu na wciąż prowadzone prace naprawcze – prawdopodobnie tylko do przystanku Gdańsk Kiełpinek pociągi poruszać się będą po obu torach, a od Kiełpinka do Brętowa tylko po jednym. Obecnie trwa analiza możliwości ruchowych tego rozwiązania, w wyniku której poznamy liczbę pociągów, które przy tak zorganizowanym ruchu będą mogły wrócić od września na linię PKM.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Bydgoszcz zgłasza uwagi do KPK, domaga się modernizacji linii do Piły i Kcyni Bydgoszcz zgłasza uwagi do KPK, domaga się modernizacji linii do Piły i Kcyni
Następny artykuł Wiosną 2017 r. kontynuacja prac na warszawskiej linii obwodowej Wiosną 2017 r. kontynuacja prac na warszawskiej linii obwodowej