Wygodniej koleją z Wielkopolski na Warmię i Mazury

Wygodniej koleją z Wielkopolski na Warmię i Mazury

24 sierpnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ponad 270 mln zł inwestują PKP Polskie Linie Kolejowe w dobrą trasę z Poznania do Olsztyna. Lepszą podróż zapewniły już ubiegłoroczne prace między Inowrocławiem i Jabłonowem Pomorskim (200 mln zł). Prowadzone są roboty na odcinku Poznań – Trzemeszno (63 mln zł). Sprawny przejazd większej liczby pociągów umożliwi również modernizacja urządzeń sterowania i przejazdów na odcinku Poznań Wschód – Wydartowo (7 mln zł).

Fot. PKP PLK

PLK ogłosiły przetarg na remont linii Poznań - Olsztyn (nr 353) na odcinku Poznań Wschód - Wydartowo. Urządzenia sterowania ruchem obecnie na 120 km/h będą przystosowane do prędkości 160 km/h. Dwa przejazdy kolejowo – drogowe zostaną wyposażone w automatyczne rogatki i sygnalizację świetlną, a przejazd na stacji Kobylnica zyska nową nawierzchnię, odporniejszą na oddziaływanie ciężkich pojazdów. Zakładany efekt tych prac to poprawa przepustowość linii i wyższy poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego.

Zakończenie rewitalizacji za ok. 7 mln zł zaplanowane jest na koniec grudnia 2016 r.

Ogłoszone w lipcu postępowanie przetargowe jest kolejną inwestycją zapewniająca dobrą podróż koleją, konkurencyjną do jazdy samochodem. Wcześniej, w kwietniu br. ruszyły prace między Poznaniem Wschodnim a Trzemesznem. To montaż około 70 km nowej sieci trakcyjnej na prędkość 160 km/h. Odnowionych będzie 10 stacji i przystanków. Perony w Ligowcu, Kobylnicy, Biskupicach, Promnie, Pobiedziskach Letnisko, Pobiedziskach, Lednogórze, Fałkowie, Pierzyskach i Trzemesznie będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wszystkie obiekty wyposażone zostaną w nowe wiaty, oświetlenie, oznakowanie. Na odcinku Mogilno – Janikowo PLK przebudują sieć trakcyjną i tym samym ograniczą możliwość usterek i opóźnień pociągów. Łącznie koszty rewitalizacji tego odcinka wynoszą 63 mln zł.

Zaplanowane są także remonty na odcinkach Ostrowite – Biskupiec Pomorski – Jamielnik oraz Naterki – Olsztyn. Wykonanie robót planowane jest w latach 2016 – 2017.

W 2015 r. między Gnieznem a Trzemesznem PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły ponad 8 km torów i zamontowały 14 nowych rozjazdów. Dzięki montażowi automatycznych półrogatek i sygnalizacji świetlnej wzrósł poziom bezpieczeństwa na 4 przejazdach kolejowo – drogowych. Poprawił się także standard obsługi pasażerów na przystanku Jankowo Dolne. Jest wygodniejszy dla pasażerów i dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W ubiegłym roku na trasie Poznań – Olsztyn zakończyła się rewitalizacja 90 km linii z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego. Pociągi jadą sprawniej i bezpieczniej m.in. dzięki nowym 75 rozjazdom i 55 wyremontowanym przejazdom oraz blisko 170 km poprawionych torów. Obecnie podróż z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego trwa ok. 70 minut, bo pociągi jadą z prędkością 120 km/h. Koszt inwestycji przekroczył 200 mln zł. 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł ETCS hamuje Pendolino ETCS hamuje Pendolino
Następny artykuł Słabe wyniki Grupy ZUE po I półroczu 2016 r. Słabe wyniki Grupy ZUE po I półroczu 2016 r.