Słowenia wprowadza wspólny bilet dla różnych rodzajów transportu

Słowenia wprowadza wspólny bilet dla różnych rodzajów transportu

29 sierpnia 2016 | Autor: RW | Źródło: Koleje Słoweńskie
PODZIEL SIĘ

Z początkiem września w Słowenii zostanie uruchomiony system zintegrowanego transportu pasażerskiego (IPPT), który umożliwi użytkownikom swobodne korzystanie z różnych typów komunikacji publicznej bez potrzeby zakupu oddzielnych biletów. Tym samym tzw. bilet komunikacji multimodalnej to milowy krok w kierunku przyjaznego użytkownikowi transportu publicznego,  o którym w Polsce możemy na razie pomarzyć.

Fot. Andrejj, Wikimedia

Bilet pozwoli na integrację regularnych międzymiastowych połączeń kolejowych i autobusowych oraz transportu miejskiego w dwóch największych miastach Słowenii. Pasażer będzie mógł wybrać dowolny środek transportu w oparciu o jedną kartę.

– Projekt wprowadzenia zintegrowanego biletu to końcowy etap skomplikowanego, 15-miesięcznego przedsięwzięcia zarządzonego przez ministra infrastruktury. Rozwiązanie to uprości korzystanie z pasażerskiego transportu publicznego w Słowenii – powiedział Boštjan Koren, dyrektor przewozów osobowych w Kolejach Słoweńskich (SŻ), wiodącego partnera w projekcie IPPT.

Z biletu będzie można korzystać od 1 września 2016 roku. W pierwszym etapie zostanie wprowadzony pojedynczy, subsydiowany bilet dla najliczniejszej grupy podróżnych, czyli uczniów, studentów oraz dorosłych uczniów. W późniejszym terminie system zostanie rozbudowany o produkty IPPT dedykowane innym kategoriom użytkowników komunikacji publicznej.

Do realizacji projektu powołano specjalny podmiot, który odpowiadał za techniczne wdrożenie systemu – począwszy od przygotowania projektu, opracowania rozwiązań technologicznych po praktyczne wdrożenie i testy końcowe. Po oddaniu go do użytku jednostka ta będzie na bieżąco zarządzała całym systemem.

Jak to działa? IPPT bazuje na rozwiązaniach IT umożliwiających automatyczne pobieranie opłat za przejazdy i elektroniczne zarządzanie danymi znajdującymi się w systemie. Portal informacyjny oprócz wspierania usługi, umożliwia planowanie przejazdów, jak również zapewnia pasażerom informacje o wykorzystaniu i działaniu systemu, punktach sprzedaży i dostępu do formularzy elektronicznych.

– Z zadowoleniem przyjmuję widomość o realizacji projektu na potrzeby pasażerskiego transportu publicznego w Słowenii, gdyż jest to ważny krok na drodze do zrównoważonej mobilności. Bilet ten umożliwi multimodalne podejście w celu osiągnięcia większej prostoty i niezawodności. Mam nadzieję, że takiego rodzaju usługa zostanie wprowadzona na całym jednolitym rynku europejskim – powiedziała Violeta Bulc, komisarz europejski ds. mobilności i transportu, podczas prezentacji systemu.

Warto zaznaczyć, że 85% całkowitej wartości projektu IPPT została sfinansowana ze środków europejskich.

W Polsce prace nad stworzeniem wspólnego biletu (póki co tylko na kolei) dopiero się zaczęły. Zespół złożony z reprezentantów firm i instytucji zaangażowanych w projekt opracowuje obecnie szczegółowy plan działań. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.