Alstom dostarczy USA pociąg KDP z wychylnym pudłem

Alstom dostarczy USA pociąg KDP z wychylnym pudłem

30 sierpnia 2016 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Spółki Alstom i Amtrak ogłosiły, że podpisały umowę, zgodnie z którą Alstom ma zaprojektować, skonstruować i zapewnić utrzymanie 28 nowych pociągów dużych prędkości, które będą eksploatowane w liczącym 730 km tzw. korytarzu północnowschodnim pomiędzy Bostonem a Waszyngtonem.

Wiz. Alstom

Amtrak i Alstom podpisały również kontrakt długoterminowy, w którym Alstom zobowiązuje się do udzielenia długoterminowej pomocy technicznej firmie Amtrak i dostarczania części zapasowych i komponentów niezbędnych do utrzymania nowych pociągów. Łączna wartość tych kontraktów  wynosi 1,8 mld euro (2 mld dolarów).

W ciągu zaledwie dekady liczba pasażerów na trasie Boston - Nowy Jork - Filadelfia - Baltimore - Waszyngton wzrosła z 2,4 miliona (w 2002 r.) do 3,5 miliona ( w 2014 r.). W związku z tym spółka Amtrak (główny operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych) podjęła decyzję o zakupie nowych składów pociągów, które mają zastąpić obecnie użytkowane pociągi Acela (w eksploatacji komercyjnej od 2000 roku). To pozwoli zwiększyć liczbę przewożonych pasażerów, zminimalizować czasy podróży i koszty eksploatacji oraz zwiększyć wydajność energetyczną.

Pociąg zamówiony przez Amtrak to Avelia Liberty – najnowszy członek rodziny pociągów dużych prędkości Avelia oferowanych przez Alstom. Nowy skład pociągu będzie mógł przewozić o 33% więcej pasażerów niż obecnie użytkowane pociągi Acela. W skład pociągu wchodzi niewielkich rozmiarów innowacyjny wagon silnikowy oraz dziewięć wagonów pasażerskich, z możliwością dodania kolejnych trzech w przypadku wzrostu popytu. Pociąg rozwija prędkość 300 km/h (186 mil/h), ale na początkowym etapie będzie eksploatowany z maksymalną prędkością 257 km/h (160 mil/h) w oparciu o limity prędkości dla korytarza północnowschodniego. Ponadto każdy wagon ze scentralizowanym napędem jest wyposażony w opracowany przez Alstom system zarządzania energią zderzenia (CEM).

Inną bardzo istotną cechą pociągu jest jego zespolona architektura, która zapewnią większą stabilność i komfort pasażerów, równocześnie poprawiając bezpieczeństwo. W pociągu zastosowano również innowacyjną technologię przewidywania wychyłu pudła Tiltronix, dzięki której może on bezpiecznie pokonywać łuki z dużą prędkością, zapewniając przy tym większy komfort dla pasażerów.

– Pociągi Avelia to najbardziej zaawansowane, niezawodne i bezpieczne pociągi na świecie. Avelia Liberty nie tylko będzie oferować pasażerom znakomite wrażenia, ale także pozwoli zwiększyć wydajność energetyczną i ograniczyć koszty przez cały okres eksploatacji – powiedział Jérôme Wallut, pierwszy wiceprezes grupy Alstom na Amerykę Północną.