Szybsza realizacja inwestycji z perspektywy 2014-2020

Szybsza realizacja inwestycji z perspektywy 2014-2020

06 września 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Dokładniejsza i lepsza jakościowo dokumentacja środowiskowa, sprawniej i szybciej wydane decyzje administracyjne – takie będą efekty realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe czteroletniej umowy ramowej na dokumentację środowiskową dla projektów inwestycyjnych perspektywy 2014–2020. Dzięki stałym zamówieniom PLK przyspieszyły proces inwestycyjny.

Fot. Rafał Wilgusiak

Do chwili obecnej PLK podpisały 20 umów na wykonanie opracowań środowiskowych obejmujących blisko 900 km linii kolejowych. W ramach czteroletniej umowy ramowej powstanie dokumentacja środowiskowa dla kilkudziesięciu przedsięwzięć związanych z modernizacją linii kolejowych. Wartość prac oszacowano na ponad 11 mln złotych.

PLK ściśle współpracuje z wykonawcami, którzy mogą korzystać z posiadanych przez PLK badań środowiskowych, spółka prowadzi również bezpośredni i stały nadzór nad wykonaniem dokumentacji, co gwarantuje jej odpowiednią  jakość. W ramach umowy ramowej prowadzonych jest obecnie 8 pełnych inwentaryzacji przyrodniczych na łączną długość ok. 450 km linii (np. na liniach 201 i 203 Bydgoszcz – Trójmiasto). 

– Jakość opracowań środowiskowych ma podstawowe znaczenie w procesie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń. Wyższa jakość dokumentacji, z mniejszą liczbą poprawek to bliżej do realizacji danej inwestycji. Poza tym stała współpraca z wykonawcami skutkuje na przyszłość dokładniejszymi wytycznymi do projektów – podkreśla Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP Polskich Linii Kolejowych.

Siedem firm na zlecenie PLK od listopada 2015 r. do listopada 2019 roku (przez cztery lata) zrealizuje, w zależności od potrzeb, 5 typów opracowań środowiskowych, m.in.: wniosek o uzyskanie lub zmianę decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z Kartą Informacyjną Przedsięwzięcia (jak to ma miejsce w przypadku projektu: „Prace na linii kolejowej nr 146 na odcinku Wyczerpy – Chorzew Siemkowice”), czy raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (np. dla projektu: Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), etap II, odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec”, który wymaga, w związku ze zmianami w projekcie zmiany decyzji środowiskowej).

PKP Polskie Linie Kolejowe są wykonawcą założeń Krajowego Programu Kolejowego o wartości 66 mld zł. Efektem realizacji KPK będzie zdecydowana poprawa sieci kolejowej. Dla przewozów pasażerskich to zakończenie prac na liniach ważnych dla sprawnych przejazdów między największymi ośrodkami i w ramach regionów. W obszarze przewozów towarowych - udrożnienie najważniejszych korytarzy towarowych a także uzyskanie efektu sieci, czyli jak najdłuższych i skorelowanych ze sobą odcinków o parametrach odpowiadających potrzebom klientów kolei. Dla mieszkańców aglomeracji realizacja KPK to także poprawa atrakcyjności kolei – czyli lepsze przejazdy do i w obrębie miast.

PLK zawarły umowy z siedmioma firmami: BBF, Getinsa Polska – (obecnie TPF), Aecom, Multiconsult Polska, FPP Enviro, Transprojekt Gdański, ProSilence Krzysztof Kręciproch.