Transport miejski Modernizacja ważnej trasy tramwajowej w Warszawie coraz bliżej

Modernizacja ważnej trasy tramwajowej w Warszawie coraz bliżej

08 września 2016 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie, w porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przygotowują projekt modernizacji trasy tramwajowej w ciągu ul. Obozowej oraz przyległego układu drogowego.

Fot. warszawa.wikia.pl

– Obecnie jesteśmy na etapie, w którym posiadamy zatwierdzony przez Inżyniera Ruchu projekt organizacji ruchu wraz z lokalizacją znaków i urządzeń bezpieczeństwa (w tym sygnalizatorów), co stanowi podstawę do przygotowania projektu budowlanego i wykonania robót w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – tłumaczy Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

To jedna z najdłużej przygotowywanych stołecznych inwestycji. Projekt uzgodniono już w 2011 roku, ale modernizację odwlekała się w czasie z uwagi na liczne uwagi mieszkańców do ostatecznego kształtu ul. Obozowej. W efekcie zaplanowane pieniądze przesunięto na remonty innych tras. Zgodnie z aktualnym harmonogramem inwestycja ma rozpocząć się w 2017 roku, gdyż prace muszą zostać skoordynowane z remontem kolejowej linii obwodowej. Przypomnijmy, że roboty na odcinku od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej rozpoczną się wiosną.

Celem projektu jest: poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wytyczenie bezpiecznych przejść dla pieszych, ograniczenie ruchu samochodowego z Bemowa przez Koło, skrócenie czasu przejazdu tramwajów i poprawa powiązania Nowego Bemowa i Koła z metrem i Trasą W-Z. Poza tym, powstaną wygodne i bezpieczne platformy przystankowe przy torach. Skończy się czekanie na tramwaj na chodniku i przechodzenie przez jezdnię do drzwi wagonu. Uspokoi się też ruch na ul. Obozowej i powstanie przestrzeń przyjazna różnym użytkownikom (ulica miejska) poprzez wyciszenie i podniesienie atrakcyjności wizualnej torowiska. W jaki sposób? Torowiska zostaną obsiane trawą, chodniki i jezdnie wyrównane, po bokach mają być wytyczone pasy dla rowerów.

Projekt Tramwajów Warszawskich uwzględnia dotychczasowe ustalenia dotyczące programu ulicy, a także szereg zmian wnioskowanych w konsultacjach społecznych, które odbyły się pod koniec 2014 roku.