Kolejarskie łowy

Kolejarskie łowy

10 września 2016 | Źródło: Lech Sipko
PODZIEL SIĘ

W dniach od 26-28 sierpnia 2016 r. działacze Międzyzakładowej Rady KSTiK „Kolejarz” w Lublinie zorganizowali  57. Mistrzostwa Polski Kolejarzy w Wędkarstwie Spławikowym na zbiorniku retencyjnym na rzece Kamionka, zwanym Zalewem Rejów w Skarżysku-Kamiennej.

Fot. Lech Sipko

W mistrzostwach na zbiorniku o powierzchni 30 ha udział wzięły cztery obecnie najlepsze drużyny wędkarskie na sieci PKP. Skład osobowy teamu stanowiła jedna kobieta, jeden junior i  3 seniorów. Klasyfikację indywidualną prowadzono oddzielnie dla każdej kategorii. Ich wyniki były zaliczane do końcowej klasyfikacji.

Przed łowami
Zawodnicy zebrali się nad brzegiem rejowskiego akwenu o godzinie 7 rano. Przed startem Ryszard Frańczuk, szef Komisji Sportu Pracowniczego Stowarzyszenia omówił zagadnienia organizacyjne, techniczne i regulaminowe. Nomen omen zajęło ono tyle czasu, co samo łowienie. Zgodnie z zapisem RAPR – „wędkarz zobowiązany jest utrzymać w czystości stanowisko wędkarskie  w promieniu minimum 5 m, bez względu na stan, jaki zastał przed rozpoczęciem połowu”.

Przed zawodami losowano numery stanowisk na dwie tury zawodów.

O godzinie ósmej zawodnicy weszli na swoje stanowiska przygotowując zanęty i przynęty oraz akcesoria i sprzęt do wędkowania. Długość wędki dla kobiet i juniora ustalono na 11.5 m, zaś dla seniorów - na 13 m. Dopuszczalna ilość używanej zanęty nawilżonej wynosiła do 17 litrów w każdej turze. Ilość zanęty żywej wynosiła 2.5 litra na każdą turę, w tym jeden litr ochotki (jokers lub haczykowej). Do przechowywania złowionych ryb w stanie żywym używano siatek miękkich.

Podczas łowów
Zawody przebiegały w spokojnej, cichej i przyjacielskiej atmosferze. Ryba w tym dniu - bezchmurnym i słonecznym - "nie pchała się" na haczyk. Tylko jedenastu wędkarzom udało się wyciągnąć z zalewu nieduże okazy. W siatkach miłośników wędkarstwa dominowała płotka, okonie, jazie – rzadziej leszcze, ukleja. Ryby, które nie mogły być zaliczone do klasyfikacji (nieregulaminowe) były wypuszczane z powrotem do wody. Co prawda nikomu nie udało się złowić dużej ryby, ale fakt jej holowania podnosił adrenalinę u pozostałych zawodników.

– Nie jestem zawodowym wędkarzem, który wstaje o świcie, aby łowić ryby. Traktuję to jako  uzupełnienie relacji towarzyskich. Lubię to hobby, bo przyjemnie można spędzić czas w ładnym miejscu, w zupełnej ciszy, spokoju przy grillu. Złowiłem kilka rybek i wracam do domu z tarczą.  Dobrze, że możemy mieć takie imprezy sportowe, bez napinania się, po prostu na luzie – stwierdził Marian Grzegorczyk wędkarz z 20-letnim stażem. 

Po czterogodzinnych zmaganiach i zsumowaniu wyników z obu tur, najlepszym zawodnikiem w spławikowym łowieniu ryb okazał się ubiegłoroczny wicemistrz Polski Dariusz Niderla (2005p.). Tym samym został Mistrzem Polski Kolejarzy, przed swoim klubowym kolegą Stafanem Bednarowiczem (830p.). Wśród kobiet triumfowała Irmina Piątek (5m w ubr), a wśród juniorów najlepszym się okazał Jakub Wieczorek. Komisja Sędziowska pod przewodnictwem Zenona Kwietnia z PZW Kielce  zważyła wszystkie ryby, które wróciły do wody. Tylko nieliczne stały się posiłkiem dla krążących nad łowiskiem drapieżników.

Triumfatorów wyróżniono pucharami, dyplomami, medalami i atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Ceremonii dekoracji dokonali: Ryszard Frańczuk i Danuta Stoszak z Stowarzyszenia KSTiK  „Kolejarz” oraz Konrad Kroning burmistrz miasta Skarżyska-Kamiennej – fundator pucharów i nagród rzeczowych (sprzęt wędkarski m.in. kołowrotki, wędki, siatki itp. oraz książki fachowe dla wędkarzy). Delegatem technicznym SKSTIK „Kolejarz” Warszawa był Marek Błeszyński.   

Klasyfikacja MPK w wędkarstwie spławikowym na 2016r. przedstawia się następująco:
w kategorii SENIOR:
1. Dariusz Niderla (IC Południowy), I tura, waga: 770p., II tura, waga: 1235, 1punkt, razem 2005p. 2p.
2. Stafan Bednarowicz (IC Południowy), 480 + 830 = 1310p. (3p.)
3. Grzegorz Patoła (IC Południowy),  100 + 800 = 900p. (4p.)
Dalsze miejsca zajęli:
4. Marian Grzegorczyk (Cargo Lublin),  235p.,  5. Zbigniew Konczakowski (Dolkom Wrocław),  835p.
6. Sławomir Stanisławski (IZ Skarżysko-Kamienna),  655p.,  7. Adam Kubicki (IZ Skarżysko),  70p.
8. Piotr Olanin (Dolkom),  280p.,  9. Tadeusz Materek  (Cargo Lublin),  25p., 10. Waldemar Słoń
(IZ Skarżysko),  325p.
W kategorii  KOBIET:  1. Irmina Piątek  (Cargo Lublin),  10 + 5 = 15p. (2p.)
2. Grażyna Świder (Dolkom),  5.5p. – (ubiegłoroczna mistrzyni)
2.  Iga Musiałek (IZ Skarżysko),  5.5p. (IIm – ta sama ilość punktów)
4. Bernadeta Szendzielorz (IC Południowy),  8 punkty.
W kategorii  JUNIOR:
1. Jakub Wieczorek  (IZ Skarżysko),  40 + 35 = 75p.  (3p.)
2. Patryk Ślusarczyk  (Cargo Lublin),  0 + 110 = 110p.  (3.5p.)
3. Marek  Lupa (Dolkom),  0 + 25 = 25p.  (5.5p.).

Klasyfikacja drużyn:
1. Cargo  Lublin  (T. Materek, M. Grzegorczyk, Mirosław Mijas, I. Piątek, P. Ślusarczyk,),
     210 + 175 = 385p. (23p.).
2. IZ Skarżysko-Kam.  (S. Stanisławski, A. Kubicki, Lech Sasal, W. Słoń, I. Musiałek. J. Wieczorek)
     180 + 945 = 1125p.  (24p.)
3. IC Południowy  (S. Bednarowicz, G. Patoła, D. Niderla, B. Szendzielorz)
     1350 + 2865 = 4215p.  (27p.)
4. Dolkom  Wrocław  (Z. Kończakowski, Ryszard Wożny, P.Olanin, M. Lupa, G. Świder)
      0 + 1160 = 1160p.  (29p.).