Link, Dart i Krakowiak w Berlinie. Pesa podpisze też memorandum z Ukraińcami

Link, Dart i Krakowiak w Berlinie. Pesa podpisze też memorandum z Ukraińcami

19 września 2016 | Źródło: Pesa
PODZIEL SIĘ

Tradycyjnie, jak co dwa lata, Pesa zaprezentuje się na największych światowych targach branży kolejowej InnoTrans 2016, która rusza jutro w Berlinie. W tym roku producent z Bydgoszczy przedstawi elektryczny zespół trakcyjny Dart, spalinowy zespół trakcyjny Link i tramwaj Krakowiak. 

Fot. Pesa

Wydarzeniem pierwszego dnia targów, które odbędzie się na stoisku firmy będzie podpisanie memorandum o współpracy Pesy z Kolejami Ukraińskimi (UZ). Swoją obecność, oprócz  prezesów i członków zarządów firm - stron porozumienia, zapowiedzieli przedstawiciele władz obu państw.

Na targową bocznicę zwiedzających powinien przyciągnąć Link, pierwszy polski pociąg dopuszczony na tory Niemiec. Nowoczesne DMU Link dysponują 140 miejscami siedzącymi, miejscami dla 2 wózków inwalidzkich, i 12 miejscami do przewozu rowerów. Dwa ekologiczne silniki MTU (norma III B) pozwalają uzyskać prędkość 140km/h. Wszystkie pojazdy Link wyposażono w monitoring kamer video, klimatyzację, dostosowane do wymagań osób niepełnosprawnych WC  oraz w wizualno – akustyczny system informacyjny w celu podróżowania bez barier.

– W ten sposób Link spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego kolejowego transportu regionalnego – tłumaczy Maciej Grześkowiak z Pesy. Linki były pierwszymi na świecie pociągami spalinowymi spełniającymi wymagania czterech scenariuszy zderzeniowych czyli odpowiadającymi najwyższym normom bezpieczeństwa pasażerów i obsługi.

Prezentowany na InnoTrans 2016 skład w barwach NEB, to jeden z tych pociągów, które 3 czerwca 2016 roku otrzymały z EBA (Federalnego Urzędu Kolejnictwa) dopuszczenie do eksploatacji na torach Niemiec – pierwszy w historii dokument homologacji w kraju naszych zachodnich sąsiadów przyznany pojazdowi kolejowemu polskiej produkcji. Pojazdy są eksploatowane od początku lipca 2016 r. Swój „chrzest bojowy” przeszły z powodzeniem, wożąc tysiące gości z Niemiec trasą Berlin – Kostrzyn nad Odrą na rockowy „Przystanek Woodstock”.

Dart – nr 1 światowego wzornictwa przemysłowego 2016

Takiego pociągu, zbudowanego przez polskiego producenta, nigdy wcześniej nie było. Jest to pojazd z dwiema kabinami maszynisty, umożliwiający jazdę w obu kierunkach. Jego konstrukcja i wyposażenie zapewniają pełny komfort podróżo­wania z prędkością eksploatacyjną do 160 km/h przy zasilaniu napięciem trakcyjnym 3kV prądu stałego.

Pasażerowie dzięki urządzeniom wzmacniającym sygnał telefonii komórkowej oraz internetu (Wi-Fi), mają ułatwiony dostęp do pra­cy i rozrywki podczas podróży. Dart to pierwsza jednostka zapewnia­jąca pełen komfort przemieszczania się pasażerów dzięki zastosowaniu podłogi na jednej wysokości. Dzięki ergonomicz­nym przestrzeniom i odpowiedniemu wyposażeniu pojazd służy również pasażerom z rowerami czy też z większym bagażem. System elektronicz­nych tablic zewnętrznych jak i wewnętrznych umożliwia pasażerom wy­godne pozyskiwanie informacji o najważniejszych parametrach podróży. Pojazd wyposażony jest w część barową i kuchenną. Dart jest przystosowany do obsługi pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich zgodnie z normą TSI PRM.

Pojazd jest wyposażony w układ hamulcowy pneumatyczny, elektrodyna­miczny odzyskowy umożliwiający zwracanie energii do sieci, a także w ha­mulec szynowy magnetyczny. Dart charakteryzuje się najbardziej aerodynamiczną sylwetką i najbardziej przestronnym wnętrzem w tej klasie pociągów w Polsce. Składy te, w liczbie 20 sztuk zostały zakupione przez PKP z przeznaczeniem do obsługi tras: Jelenia Góra - Wrocław - Łódź - Warszawa - Białystok/Lublin oraz Białystok/Lublin - Warszawa - Koluszki - Częstochowa - Katowice - Bielsko Biała.

26 lutego br. podczas uroczystości w centrum BMW Welt Monachium przedstawiciele Pesy odebrali jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie wzornictwa IF Design Award 2016. Od 60 lat certyfikat iF uchodzi za znak doskonałości projektowej. Co roku ubiega się o niego kilka tysięcy firm z całego świata. W tej edycji produkty były wybierane spośród 5295 zgłoszeń z 53 krajów. Nagrodzonym produktem został Dart.

Krakowiak – tramwaj, którym jechał papież Franciszek

Czteroczłonowy, najdłuższy w Polsce, 45-metrowy, tramwaj niskopodłogowy, spełniający najnowsze standardy bezpieczeństwa (norma EU), został zaprojektowany i zbudowany z myślą o miastach o starej, ciaśniejszej zabudowie. Jest dostosowany do przewozu osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, wyposażony w monitoring i Wi-Fi oraz w nowoczesne systemy informacyjne i ogłoszeniowe. Wyróżnia się charakterystyczną dynamiczną sylwetką zaprojektowaną w ścisłej współpracy z klientem. Łącząc oczekiwania i potrzeby mieszkańców oraz tysięcy turystów, na pokładzie zamontowano stanowiska do przewozu rowerów oraz układy siedzeń vis’a’vis ze stolikami wyposażonymi w gniazdka 220V i ładowarki telefonów.

To właśnie pojazd z rodziny „Krakowiaków” promował w lipcu tego roku transport publiczny w stolicy Małopolski i polski przemysł - w tym przede wszystkim PESA Bydgoszcz – wioząc papieża Franciszka na spotkania z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży.

W ub. roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał „Krakowiakowi” nagrodę główną w konkursie „Dobry Wzór” w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną Ministra Gospodarki „Wzór Roku 2015” dla najlepszego polskiego produktu.