Solaris i Stadler będą współpracować w zakresie produkcji lekkich pojazdów szynowych

Solaris i Stadler będą współpracować w zakresie produkcji lekkich pojazdów szynowych

20 września 2016 | Źródło: Solaris
PODZIEL SIĘ

Solaris Bus&Coach i Stadler Polska rozpoczynają bliską współpracę w obszarze pojazdów szynowych. Przedsiębiorstwa będą występować na rynku jako konsorcjum. Kooperacja zostanie zainicjowana złożeniem wspólnej oferty w przetargu na dostawę tramwajów dla Krakowa. Stadler i Solaris będą także razem uczestniczyć w kolejnych postępowaniach przetargowych na dostawy tramwajów na rynku polskim, jak również na innych rynkach europejskich.

Fot. Solaris

Stadler Polska od 10 lat jest jednym z czołowych producentów pojazdów szynowych w Polsce. W zakładzie w Siedlcach zatrudnionych jest ok. 800 pracowników, a firma współpracuje z dwoma tysiącami polskich przedsiębiorstw, które dostarczają podzespoły do produkowanych pojazdów. Stadler Polska jest także największym eksporterem pojazdów szynowych w Polsce. Spółka jest strategicznym, systematycznie rozwijanym zakładem Grupy Stadler w Europie.

Firma Solaris to czołowy europejski producent autobusów i trolejbusów obecny w 30 państwach. Od roku 2009 spółka weszła także na rynek pojazdów szynowych, dostarczając do tej pory tramwaje do Poznania i Olsztyna w Polsce oraz do Jeny i Brunszwiku w Niemczech. W trakcie realizacji jest kontrakt na dostawę
41 tramwajów do Lipska.

Dzięki bliskiej kooperacji pomiędzy Stadlerem a Solaris, obie firmy wzmocnią swoją pozycję na rynku – zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich. Palety produktów przedsiębiorstw świetnie się uzupełniają. Możemy także czerpać od siebie w obszarze rozwoju technologicznego. Dlatego bardzo się cieszę na współpracę z firmą Solaris – powiedział Peter Spuhler, prezes zarządu i właściciel firmy Stadler.

– Chcemy dalej rozwijać naszą działalność na rynku pojazdów szynowych, dlatego szukaliśmy strategicznego, renomowanego partnera, z którym moglibyśmy współpracować na rzecz dalszego rozwoju produktów i zaplecza produkcyjnego na terenie aglomeracji poznańskiej. Chcemy także jeszcze efektywniej wykorzystywać nasze zasoby inżynieryjne i doskonałą znajomość rynku. Stąd nawiązanie bliskiej współpracy z firmą Stadler. Nie mogliśmy trafić lepiej niż na firmę, która jest znaną i cenioną na całym świecie szwajcarską marką. Również doskonale znaną w Polsce – mówi Solange Olszewska, właścicielka firmy Solaris Bus&Coach.

– Filozofia naszej firmy oparta jest na dostarczaniu najwyższej jakości pojazdów, które cechuje niezawodność oraz niskie koszty eksploatacji. Te wyróżniki pozwoliły pociągom FLIRT produkowanym w siedleckim zakładzie osiągnąć sukces w wielu krajach Europy. Jestem przekonany, że nawiązanie współpracy Stadler-Solaris i połączenie sił naszych specjalistów sprawi, że również produkowane przez nas nowoczesne tramwaje wkrótce zostaną docenione zarówno w Polsce jak i na wybranych europejskich rynkach – dodał Christian Spichiger, wiceprezes wykonawczy na Europę Środkową i Wschodnią w firmie Stadler.

– Tworzymy w ten sposób zupełnie nową jakość na europejskim rynku tramwajowym z korzyścią dla naszych przyszłych klientów. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że ta współpraca w żaden sposób nie wpływa na naszą działalność w obszarze autobusów i trolejbusów – wyjaśnia dr Andreas Strecker, prezes zarządu firmy Solaris.