Pesa podpisała memorandum o współpracy z Kolejami Ukraińskimi

Pesa podpisała memorandum o współpracy z Kolejami Ukraińskimi

21 września 2016 | Źródło: Pesa, UZ
PODZIEL SIĘ

We wtorek, 20 września w Berlinie, na targach Innotrans 2016, zostało podpisane memorandum dotyczące współpracy Kolei Ukraińskich i Pesy Bydgoszcz.

Fot. Pesa

W treści memorandum strony podkreśliły, że doświadczenie w produkcji pojazdów spełniających najwyższe światowe standardy i gwarantujących wysoki poziom przewozów pasażerów, odpowiada potrzebom wciąż unowocześnianego systemu komunikacji zbiorowej na Ukrainie. Stąd też Koleje Ukraińskie i Pesa zadeklarowały w podpisanym porozumieniu wolę podjęcia współpracy w zakresie budowy oraz modernizacji taboru kolejowego, w tym lokomotyw, spalinowych i elektrycznych pojazdów trakcyjnych oraz wagonów pasażerskich. Jak podkreślają przedstawiciele UZ współpraca ma na celu poszerzenie grona międzynarodowych partnerów w różnych obszarach transportu szynowego.

Ze strony ukraińskiego przewoźnika dokument podpisali: prezes Wojciech Balczun i Ireneusz Wasilewski członek zarządu, a w imieniu Pesy, prezes Tomasz Zaboklicki i Marcin Jędryczka, członek zarządu, dyrektor marketingu. – Memorandum przyczyni się do wprowadzenia w Ukrzaliznytsia europejskie standardy i wysokiej jakości usługi dla klientów i pasażerów – mówi Wojciech Balczun.

Jednocześnie obie strony - mając na uwadze 20-letnią współpracę Pesy z Kolejami Ukraińskimi - wyraziły gotowość współpracy w zakresie dostawy części i obsługi technicznej dostarczonych już wcześniej pojazdów serii 610, 620 i 630. Ukrzaliznytsia eksploatuje obecnie 11 autobusów szynowych i 2 dwuczłonowe spalinowe zespołów trakcyjnych z Polski.

To nie pierwsza umowa o współpracy Kolei Ukraińskich z podmiotami zagranicznymi, aby przyciągnąć je do udziału w przyszłych postępowaniach przetargowych na modernizację infrastruktury i taboru. Przypomnijmy: memoranda dotyczące współpracy UZ zawarło już z Bombardierem, General Electric i Newagiem. Nasi wschodni sąsiedzie podpisali również list intencyjny z PKP Energetyka ws. utrzymania i modernizacji sieci trakcyjnej oraz wprowadzenia nowoczesnych narzędzi informatycznych zwiększających wydajność dostaw energii elektrycznej.