Kujawsko-pomorska kolej przyjazna i konkurencyjna

Kujawsko-pomorska kolej przyjazna i konkurencyjna

29 września 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Nowe wiaty i ławki peronowe, stojaki na rowery i tablice informacyjne, a tam, gdzie to niezbędne, windy przyschodowe z myślą o niepełnosprawnych – inwestycje za 1,5 miliona złotych w dziedzinie małej architektury na przystankach i dworcach kolejowych w regionie prowadzą w tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe. Wcześniej największe od wielu lat kolejowe inwestycje przeprowadzono w ramach koordynowanego przez samorząd województwa programu BiT City. Kujawsko-pomorskie ma też regionalną taryfę z najniższymi cenami biletów w kraju. 

Fot. kujawsko-pomorskie.pl

Nowe wiaty stają m.in. w Chełmży w powiecie toruńskim, nowe ławki montowane są w Aleksandrowie Kujawskim, Janikowie w powiecie inowrocławskim i Terespolu Pomorskim w powiecie świeckim. Ułatwiające życie cyklistom stojaki na rowery zamontowano jeszcze w czerwcu na stacjach w Jabłonowie Pomorskim w powiecie brodnickim, Jaksicach i Kołodziejowie w powiecie inowrocławskim, Mogilnie, Turznie Kujawskim w powiecie aleksandrowskim i Wąbrzeźnie. Winda przyschodowa, dzięki której zniknie problem barier architektonicznych, zostanie zainstalowana na dworcu w Inowrocławiu. Od kilku miesięcy podobne urządzenie działa na stacji Toruń Miasto. Więcej na ten temat znajduje się tutaj.

Poważne inwestycje w infrastrukturę dworcową zostały wcześniej przeprowadzone w ramach BiT City - grupy koordynowanych przez samorząd województwa kompleksowych, powiązanych i uzupełniających się przedsięwzięć w dziedzinie transportu publicznego, finansowanych z europejskich środków pomocowych perspektywy 2007-2013. Ostatnie z nich zakończyły się na początku tego roku – przypomina marszałek Piotr Całbecki.

Wśród efektów są m.in. odrestaurowany Dworzec Główny w Toruniu, zintegrowana platforma przesiadkowa Bydgoszcz Wschód i zintegrowana platforma przesiadkowa przy dworcu Toruń Miasto, nowy nowoczesny dworzec w Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), a także solidnie zmodernizowane przystanki Bydgoszcz Leśna i Bydgoszcz Bielawy oraz wybudowany od podstaw przystanek Bydgoszcz Błonie.

Zachętą do korzystania z kolei jest także wprowadzona przez marszałkowską administrację regionu taryfa wojewódzka, od grudnia 2015 obowiązująca  na wszystkich regionalnych połączeniach kolejowych. Jest jednolita, tania, z gwarancją stałej ceny – za jednorazowy bilet pasażer płaci nawet o połowę mniej, przy bilecie miesięcznym oszczędza do 45 proc. Przewozy Regionalne obsługujące linię Bydgoszcz-Toruń szacują, że efektem jest wzrost liczby podróżujących na tej trasie o 20 procent. Przewoźnik ten dokłada do tego dodatkową ofertę zniżkową dla osób które ukończyły 60 lat. Tu rabat wynosi aż 70 proc., co w ciągu pierwszych miesięcy po wprowadzeniu skutkowało podwojeniem sprzedaży biletów osobom w tym przedziale wiekowym.