Stop nielegalnemu przechodzeniu przez tory i obiekty kolejowe

Stop nielegalnemu przechodzeniu przez tory i obiekty kolejowe

30 września 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

85 000 patroli terenów kolejowych – tyle przeprowadzili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w tym roku. Podczas patroli szczególną uwagę zwracali na ochronę wiaduktów, mostów i tuneli kolejowych, które zbyt często stają się dla nieostrożnych pieszych drogą na skróty. SOK-iści zapowiadają zero tolerancji dla tych, którzy nielegalnie przechodzą przez tory i  w nieuprawniony sposób korzystają z infrastruktury.

Fot. PKP PLK

Mimo znaków, wygrodzeń i ostrzeżeń, część pieszych traktuje mosty i wiadukty kolejowe jako sposób na skrócenie sobie drogi. Funkcjonariusze SOK przypominają, że osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury narażają się na mandat lub sprawę w sądzie. Tylko w okresie między styczniem a sierpniem Straż Ochrony Kolei wystawiła 9200 mandatów karnych za nieuprawnione przebywanie w obszarze kolejowym lub nielegalne przechodzenie przez tory. Jedna piąta z nich dotyczyło przechodzenia przez mosty, wiadukty i tunele.

Dla własnego bezpieczeństwa każdy powinien pamiętać, że przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym i traktowanie mostów i wiaduktów kolejowych jako skróty jest wyjątkowo niebezpieczne – mówi Paweł Boczek, zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony. – Bezpieczne przechodzenie przez tory możliwe jest dzięki kładkom, tunelom, przejściom lub innym obiektom do tego przystosowanym – dodaje.

Od stycznia do sierpnia tego roku podczas nielegalnego przekraczania torów życie straciły 104 osoby, a 37 zostało ciężko rannych.

Przypominamy:

  • Za przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym oraz nieuprawnione korzystanie z infrastruktury grozi mandat karny lub sprawa w sądzie;
  • Między styczniem a sierpniem SOK przeprowadziła 85 tysięcy patroli na terenach kolejowych;
  • 9 200 osób zostało ukaranych mandatami za nielegalne wchodzenie na tory – 20% z nich traktowało mosty, wiadukty i tunele jako skróty.