Parada tramwajów w Zabrzu

Parada tramwajów w Zabrzu

30 września 2016 | Źródło: Tramwaje Śląskie
PODZIEL SIĘ

Parada wagonów tramwajowych na ulicy Wolności w Zabrzu będzie jednym z elementów barwnego korowodu, który zainauguruje „Skarbnikowe Gody” – imprezę organizowaną corocznie z okazji nadania Zabrzu praw miejskich. W tym roku mija 94. rocznica tego wydarzenia.

Fot. Tramwaje Śląskie

W tym roku „Skarbnikowe Gody” odbędą się 1 października. Imprezę zainauguruje barwna parada, która ruszy z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą udział m.in. goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Nie zabraknie też tradycyjnej parady tramwajów.

W związku z korowodem „Skarbnikowych Godów 2016 ” w sobotę 1 października w godz. 10:00-12:00 nastąpią czasowe wstrzymania ruchu tramwajów w Zabrzu na liniach 1 ,3 ,4 i 5.

  • tramwaje linii nr 1 będą kursować na trasie: Zabrze Lompy pętla – Ruda Śląska Chebzie pętla,
  • linia nr 3 zostanie zawieszona,
  • linia nr 4 zostanie zawieszona,
  • tramwaje linii nr 5 będą kursować na trasie: Bytom pl. Sikorskiego – Zabrze Biskupice pętla.

Na trasach wyłączonych z komunikacji tramwajowej uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza z uwzględnieniem objazdu centrum Zabrza. Trasa objazdowa (w obu kierunkach) będzie przebiegała ulicami: Gen. De Gaulle’a – Goethego, 3 Maja, Lutra, Brysza, Wolności, Stalmacha, Bytomska (w kier. przeciwnym ul. Religi) – Powstańców Śl. – Mikulczycka.

Jakie tramwaje pojadą w paradzie?

Korowód „Skarbnikowych Godów 2016” rozpocznie najstarszy w Tramwajach Śląskich wagon typu N – dwukierunkowy tramwaj produkowany w latach 1951-1954, ostatni, w którym drzwi wejściowe otwierane są ręcznie i jedyny w Europie wciąż wykorzystywany do codziennej obsługi linii tramwajowych – na ul. Piekarskiej w Bytomiu.

Kolejnym prezentowanym tramwajem będzie wagon typu 102Na, produkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez zakłady Konstal w Chorzowie. Tramwaj o dwuczłonowej, przegubowej konstrukcji wycofany został z ruchu pasażerskiego we wrześniu 2008 roku.

Następnym przejeżdżającym tramwajem będzie dwukierunkowy wagon typu PT8, mogący przewieźć jednorazowo nawet 242 pasażerów. Wcześniej, we Frankfurcie nad Menem, wagony te eksploatowane były jako pociągi metra.

Kolejny tramwaj to zmodernizowany wagon typu 105Na – Moderus Alfa. Modernizację 75 wagonów przeprowadzono w latach 2012-2014 w ramach projektu inwestycyjnego współfinansowanego przez Unię. Modernizację 30 spośród 75 tych wagonów przeprowadził Zakład Usługowo Remontowy Tramwajów Śląskich w Chorzowie.

Następny w paradzie pojedzie wagon typu 116Nd – popularny „Karlik”. To pierwszy niskopodłogowy tramwaj wyprodukowany dla Spółki w ilości 17 sztuk w latach 2000-2001 przez Alstom Konstal w Chorzowie. Cztery tego typu wagony obsługują codziennie pasażerów korzystających z linii nr 4 przebiegającej właśnie przez Zabrze.

Ostatnim prezentowanym tramwajem będzie dwukierunkowy wagon typu Moderus Beta MF 16 AC BD – czyli popularny „Skarbek”. Jest to najnowszy nabytek Tramwajów Śląskich, obok zakupionych w 2014 roku 30 niskopodłogowych tramwajów produkcji Pesy Bydgoszcz. W 2015 roku TŚ zakupiły 12 tych tramwajów od polskiego producenta, firmy Modertrans Poznań.