Pekaes rozwija kolejowe przewozy gazu ze Wschodu

Pekaes rozwija kolejowe przewozy gazu ze Wschodu

12 października 2016 | Źródło: Pekaes
PODZIEL SIĘ

Chemikals, spółka wchodząca w skład Grupy Pekaes, zainwestowała w rozbudowę infrastruktury terminala przeładunkowego gazu płynnego w Braniewie. Dzięki tej inwestycji spółka dwukrotnie zwiększyła swoje moce rozładunkowe w zakresie tej usługi. Obecnie bocznica Logistic Terminal Braniewo może jednocześnie przyjąć ponad 200 wagonów szerokotorowych, przeładowując wolumen gazu płynnego na poziomie ponad 10 tys. ton miesięcznie.

Fot. Pekaes

W związku z rozwojem segmentu gazowego Chemikals postawił na rozwój usług logistycznych towarzyszących importowi gazu płynnego (LPG) na przejściu granicznym w Braniewie. W 2015 roku uruchomiono tam terminal do przeładunku gazu płynnego, który następnie rozbudowano w pierwszej połowie bieżącego roku, oddając do dyspozycji klientów park zbiornikowy o powierzchni 400 m3. W wyniku rozbudowy podwojono także moce rozładunkowe oraz wydłużono tor szeroki o blisko 1 km. Obecnie, po ponad roku działalności nowego segmentu gazowego, łączna długość torów na bocznicy wynosi blisko 8 km, a wolumen przeładunku sięga ponad 10 tysięcy ton gazu miesięcznie i stale się powiększa. Bocznica Logistic Terminal Braniewo może jednocześnie przyjąć ponad 200 wagonów szerokotorowych. Chemikals zakupił również własną lokomotywę szerokotorową, co pozwoliło maksymalnie usprawnić pracę operacyjną. W związku z popytem na oferowane usługi spółka planuje kolejne inwestycje w przyszłości.

– Rozbudowa terminala w Braniewie zapewniła nam dużą elastyczność, usprawniając zarządzanie operacyjne i płynną obsługę nowych klientów. Inwestycja umożliwi obsługę towaru we wszystkich przewidzianych procedurach akcyzowych oraz pozwoli na rozszerzenie oferty o takie usługi jak magazynowanie gazu i sporządzanie mieszanin gazu. Ważny krok w tym kierunku mamy już za sobą – w lipcu br. otrzymaliśmy od Urzędu Regulacji Energetyki koncesje na Magazynowanie Paliw Ciekłych (MPC) oraz Wytwarzanie Paliw Ciekłych (WPC) – mówi Marcin Dobruchowski, prezes zarządu Chemikals.

W ramach swojej działalności spółka Chemikals rozpoczęła świadczenie usług w zakresie wysyłek eksportowych w szerokotorowych wagonach krytych. Spółka oferuje kompleksowe usługi logistyczne – od podjęcia towaru u producenta/eksportera do jego dostawy do stacji przeznaczenia w wielu krajach CIS (m.in. Kazachstan, Uzbekistan, Azerbejdżan).

Grupa Pekaes to grupa logistyczna z największą spółką sektora TSL notowaną od 2004 roku na Giełdzie Papierów Wartościowych, czyli Pekaes SA. Pekaes pełen pakiet usług logistyki magazynowej, dystrybucję drobnicową krajową i międzynarodową oraz spedycję: całopojazdową krajową, międzynarodową, morską i lotniczą, kolejową, jak również logistykę towarów masowych i usługi intermodalne. Grupę Pekaes tworzą: Pekaes, Chemikals oraz Spedycja Polska Spedcont.

Pekaes dysponuje również siecią kolejowych terminali kontenerowych i przeładunkowych w Polsce. W 19 polskich oddziałach, 2 terminalach kontenerowych, 2 terminalach przeładunkowych oraz 5 magazynach logistycznych firma zatrudnia blisko 1000 pracowników.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Pracownicy Przewozów Regionalnych uratowali życie pasażerowi Pracownicy Przewozów Regionalnych uratowali życie pasażerowi
Następny artykuł Newag rusza na podbój Niemiec Newag rusza na podbój Niemiec