PLK edukuje instruktorów nauki jazdy

PLK edukuje instruktorów nauki jazdy

21 października 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Kilkuset nauczycieli nauki jazdy lepiej przygotuje kursantów. PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły cykl szkoleń dla instruktorów. Celem jest lepsze przygotowanie przyszłych kierowców do bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Na pierwsze warsztaty zaproszono instruktorów w Poznaniu. Kolejne dla kilkuset nauczycieli będą w Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach i Lublinie. 

Fot. PKP PLK

Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” PKP Polskie Linie Kolejowe wykorzystują różne metody i kanały komunikacji by zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach. Ostatecznie najważniejsze decyzje podejmuje kierowca, stąd edukacja dla obecnych i przyszłych kierowców. Bardzo ważna jest rola nauczycieli i instruktorów szkół nauki jazdy.

– PKP Polskie Linie Kolejowe konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych m.in. przez modernizację przejazdów oraz nowe bezkolizyjne skrzyżowania nad i pod torami. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo uczniów, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

Eksperci ekspertom

Pierwsi zaproszenia do udziału w szkoleniach otrzymali nauczyciele z ośrodków szkolenia kierowców w Wielkopolsce. Wezmą w nich udział instruktorzy, którzy odpowiedzieli na zaproszenie PLK – dla których kwestie bezpieczeństwa ich kursantów są bardzo ważne. Podczas warsztatów ekspert PLK, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe omówi bezpieczeństwo na przejazdach z perspektywy kolei, na bazie doświadczeń z analizy wielu zdarzeń na przejazdach.

Przedstawimy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią szkolenie. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co moglibyśmy jeszcze zrobić, by uczniowie byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa w PKP Polskich Linii Kolejowych.

STOP! Szlaban na ryzyko!

Pierwsze trzy kwartały to 141 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których śmierć poniosło 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne. Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie wszyscy kierowcy traktują znak STOP jako nakaz zatrzymania się. Wielu, taktuje go tylko jako sugestię.

W województwie wielkopolskim w tym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 19 zdarzeń, w których śmierć poniosło 6 osób, a 4 zostały ranne.

PKP Polskie Linie Kolejowe od 2005 roku prowadzą kampanię Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej celem jest ograniczenie wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych, m.in. przez budowanie kultury bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat kampanii i działań na rzecz bezpieczeństwa na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl