Nowa drezyna w trójmiejskiej SKM

Nowa drezyna w trójmiejskiej SKM

25 października 2016 | Źródło: PKP SKM w Trójmieście
PODZIEL SIĘ

W związku intensyfikacją prac związanych z utrzymaniem drogi kolejowej, PKP SKM w Trójmieście zakupiła właśnie nowy pojazd szynowy – drezynę posiadającą dwa stanowiska sterownicze do jazdy w obu kierunkach.

Fot. PKP SKM w Trójmieście

Spółka modernizując swój tabor pasażerski, przywiązuje również uwagę do zaplecza technicznego związanego z utrzymaniem drogi kolejowej - stąd decyzja o zakupie tego sprzętu. Najdalej na koniec listopada drezyna przyjedzie do Gdyni Cisowej.

Pojazd będzie służył do przewozu osób, maszyn, czy sprzętu służącego do naprawy drogi kolejowej. Drezyna jest wyposażona w urządzenie dźwigowe, które będzie wykorzystywane przy wymianie szyn, części rozjazdów, oraz rozładunku materiałów na perony. Przy pomocy tego dźwigu można wyładować automat biletowy, którego waga wynosi około 400 kg. Jest on w stanie również podnieść wstawki szynowe oraz części rozjazdowe o wadze nawet do 2 ton.

Drezyna jest wyposażona w silnik firmy Caterpillar o mocy 475 koni mechanicznych, znany również z dużych maszyn budowlanych. Kabina umożliwia przewóz 7 osób. Pojazd posiada specjalne oświetlenie pola pracy, co zapewnia osobom pracującym na torach wygodę i bezpieczeństwo wykonywanych czynności.

Drezyna wyposażona jest w przewody hydrauliczne, umożliwiające późniejszą rozbudowę o kosiarkę do wycinki krzaków i zarośli, jakie rosną wzdłuż linii kolejowej, czy opryskiwacza chwastobójczego, oraz szczotki odśnieżnej do krawędzi peronowych. Drezyna jest wyposażona w system kamer monitorujących (rejestrator drogi), które pomagają operatorowi w manewrowaniu tym sprzętem.

PKP SKM w Trójmieście właśnie ogłosiła przetarg na zakup nowej przyczepy do tego pojazdu, który zwiększy jego możliwości ładunkowe.