Bydgoszcz wyda pół miliarda złotych na tramwajowe inwestycje

Bydgoszcz wyda pół miliarda złotych na tramwajowe inwestycje

03 listopada 2016 | Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
PODZIEL SIĘ

W najbliższych latach zrealizowany zostanie szereg inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury tramwajowej. Na ten cel udało się zagwarantować środki z funduszy unijnych. Bydgoszcz ma zagwarantowane dzięki wynegocjowanemu w 2014 roku kontraktowi terytorialnemu. Za priorytetowe inwestycje, które otrzymają wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko uznane zostały torowiska na ul. Kujawskiej, nowy most przez Brdę, modernizacja ul. Chodkiewicza oraz ul. Toruńskiej na odcinku od zajezdni do pętli Stomil. Ich łączna wartość to ponad 425  mln zł.

Fot. bydgoszcz.pl

Z kolei w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wsparcie zapewnione maja projekty związane z przebudową pętli na Kapuściskach oraz torowiska od ul. Ustronie przez Babią Wieś do ronda Toruńskiego. Koszt tych dwóch zadań szacowany jest na ponad 12 mln zł.

W ostatnich latach na rozwój komunikacji tramwajowej przeznaczyliśmy pół miliarda złotych – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. – Dzięki tym pieniądzom od 2012 roku możemy dojechać tramwajem do zmodernizowanego dworca głównego, a z początkiem tego roku Fordon zyskał szybkie i bezpośrednie połączenie z centrum. W ciągu najbliższych 4 lat na transport szynowy wydamy kolejne pół miliarda złotych. Nowe inwestycje połączyliśmy z dalszą wymianą taboru. Z wykorzystaniem dofinansowania unijnego zamówiliśmy już 18 pojazdów. Zależy nam jednak na wymianie większej części tramwajów na nowoczesne składy niskopodłogowe i analizujemy optymalny sposób sfinansowania tego przedsięwzięcia – dodaje.

Najważniejszą inwestycją będzie budowa torowiska na Kujawskiej od Zbożowego Rynku do ronda Kujawskiego. Inwestycja będzie obejmowała m.in. dobudowanie drugiej jezdni na Kujawskiej oraz rozbudowę chodników, budowę ścieżek rowerowych, nowych przystanków i oświetlenia. Warto podkreślić, że nowe rondo Kujawskie będzie obniżone w stosunku do obecnego poziomu o ponad 2 metry. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Po wybudowaniu nowego połączenia powstanie wygodne połączenie szynowe centrum z osiedlami tak zwanego górnego tarasu (Wzgórze Wolności, Wyżyny i  Kapuściska). To zadanie zostanie połączone również z rozbudową węzła tramwajowego Szarych Szeregów i pętli przy ul. Magnuszewskiej na osiedlu Wyżyny. Szacowana wartość przedsięwzięcia połączona z zakupem 15 nowoczesnych pojazdów to 276 mln zł.

Kolejny projekt to budowa połączenia tramwajowego pomiędzy ulica Toruńską i Fordońską. Zakończyły się już konsultacje społeczne  towarzyszące temu zadaniu. Większość osób wskazało na wariant zakładający budowę nowego torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Realizacja tej inwestycji pozwoli odciążyć sąsiedni most Pomorski oraz skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i osiedlami górnego tarasu. Obecnie zaczęły się prace nad projektem. Przetarg na prace budowlane będziemy mogli ogłosić na przełomie 2017 i 2018 roku. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 80 mln zł.

Kończy się też warta ponad 21 mln zł inwestycja na ul. Chodkiewicza. Obejmowała ona modernizację jezdni, wymianę torowiska wraz z podbudową, wytyczenie drogi rowerowej i przebudowę chodników. Złożony został już wniosek o dofinansowanie na kwotę 13,35 mln zł. Kolejnym zadaniem będzie przebudowa torowiska przy ul. Toruńskiej wraz z modernizacją pętli Stomil. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to 44 mln zł.

W tym roku rozpoczną się prace nad koncepcją przebudowy odcinka ul. Wojska Polskiego od ul. Baczyńskiego do pętli Kapuściska. To uzupełnienie wcześniejszych remontów prowadzonych przez ZDMiKP. Pozwoli to poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w rejonie pętli oraz zapewni jej odpowiednią przepustowość. To zadanie jest powiązane z zakupem 3 nowych tramwajów. Przetarg na tabor do obsługi tego odcinka został połączony z zamówieniem 18 nowych niskopodłogowych pojazdów do obsługi ul. Kujawskiej. Obecnie trwa procedura składania wniosków zainteresowanych dostawców. Pierwsze trzy nowe pojazdy zaczną kursować już w przyszłym roku, a pozostałe w roku 2018.

Jeśli tylko pojawi się szansa na wykorzystanie dodatkowych środków Bydgoszcz będzie starała się rozszerzyć liczbę realizowanych inwestycji. Na liście rezerwowej  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko znalazły się zadania związane budową torowiska na Szwederowo i Błonie połączone z dalszymi zakupami taboru tramwajowego. Ich koszt szacowany jest na blisko 700 mln złotych.