Gdańskie tramwaje gotowe na zimę

Gdańskie tramwaje gotowe na zimę

06 listopada 2016 | Źródło: ZKM Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Zima coraz bliżej. W gdańskim Zakładzie Komunikacji Miejskiej już we wrześniu rozpoczęły się specjalne zimowe przeglądy floty tramwajowej. W gotowości są też czarownice do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu. Ale to nie wszystko.

Fot. UrbFoto.pl

Jak co roku, specjalne zimowe przeglądy floty tramwajowej, w gotowości czarownice do odśnieżania torów i przecieraki do oczyszczania sieci trakcyjnej z lodu – to tylko niektóre z działań zimowych, jakie przeprowadza tramwajarze w związku z Akcją Zima. – Naszym celem jest nie tylko sprawne funkcjonowanie komunikacji miejskiej, ale także spowodowanie, że podróżowanie będzie komfortowe i przyjemne – tłumaczy Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku.

Przy minusowych temperaturach każdej nocy na tory wypuszczane są specjalne tramwaje – zwane przecierakami, które oczyszczają sieć trakcyjną z lodu. Natomiast przy dużych opadach śniegu na torach można spotkać tzw. „czarownice”, czyli tramwaje służące do odśnieżania i oczyszczania torów z lodu.

Drzwi w tramwajach i autobusach ZKM w Gdańsku otwierają się tylko na przycisk – na życzenie pasażera. Motorniczowie nie otwierają wszystkich drzwi na raz, by ochronić pasażerów przed zimnem. Tzw. „ciepłe guziki” to przyciski umieszczone wewnątrz i na zewnątrz pojazdów, tuż przy drzwiach.

Motorniczowie mają obowiązek włączania ogrzewania, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej +5 stopni. Dodatkowo każdy kierujący pojazdem może na prośbę pasażera włączyć ogrzewanie jeżeli temperatura na zewnątrz wynosi od +10 do +5 stopni.