Kontrakt na dostawę 50 nowych tramwajów do Krakowa nie dla Pesy

Kontrakt na dostawę 50 nowych tramwajów do Krakowa nie dla Pesy

10 listopada 2016 | Źródło: MPK Kraków
PODZIEL SIĘ

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie wykluczyło bydgoskiego producenta z trwającego postępowania przetargowego na zakup 50 niskopodłogowych, przegubowych wagonów tramwajowych. To skutek niezapłacenia kar umownych za opóźnienia w dostawach Krakowiaków.

Fot. MPK Kraków

Jak pisaliśmy w połowie września Pesa przelała na konto MPK jedynie 20,38 mln zł z tytułu kar naliczonych za opóźnienie w realizacji dostaw 36 tramwajów o nazwie Krakowiak. Według zamawiającego producent powinien zapłacić ponad 26 mln zł. Kancelarie prawne oraz eksperci wynajęci przez MPK stwierdzili, że czynniki zewnętrzne, które wpłynęły na opóźnienie dostaw nie są wystarczającym usprawiedliwieniem. W ich opinii nie mogły one zostać uznane za podstawę do zmniejszenia wysokości naliczonych kar. Spór ostatecznie trafił do sądu.

Jednak MPK na tym nie poprzestało. „Mając na uwadze nienależytą realizację umowy z dnia 3 lipca 2014 roku zawartej między MPK SA w Krakowie, a firmą Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz na dostawę 36 tramwajów, firma Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz została wykluczona z ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Taka decyzja została podjęta na podstawie art. 24, ust. 5, pkt. 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych” – poinformowała spółka ze stolicy Małopolski.

MPK zaznaczyła jednocześnie, że nadal trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić dostawcę 50 tramwajów do Krakowa.