Pesa jedynym oferentem w przetargu na dostawę 18 tramwajów dla Bydgoszczy

Pesa jedynym oferentem w przetargu na dostawę 18 tramwajów dla Bydgoszczy

23 listopada 2016 | Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy
PODZIEL SIĘ

Pesa jako jedyny producent przystąpiła do ogłoszonego przez Bydgoszcz przetargu na dostawę 18 tramwajów i zaoferowała realizację zamówienia za 141,1 mln zł brutto.

Fot. Magiera188, Wikimedia

W sumie zamówionych zostało 18 nowoczesnych pojazdów szynowych, które umożliwią wycofanie z ruchu najstarszych tramwajów. 15 pojazdów będzie miała długość około 30 metrów, a kolejne trzy będą o 10 metrów krótsze. Krótsze pojazdy będą dedykowane do obsługi linii, z których korzysta mniej pasażerów. Szerokość nowych pojazdów wyniesie około 2,4 m , a wysokość nie przekroczy 3,6 metra. Nowe pojazdy mają obsługiwać między innymi nowe torowisko na ul. Kujawskiej i zmodernizowana pętlę na Kapuściskach wraz z torowiskiem na Wojska Polskiego. Pierwsze trzy nowe pojazdy zaczną kursować już w przyszłym roku, a pozostałe w roku 2018.

Przetargiem były zainteresowane firmy Pesa oraz Solaris. Oferta bydgoskiego producenta zakłada realizację zamówienia za kwotę 141,1 mln zł  brutto. Konkurencyjna firma ostatecznie nie złożyła  oferty. W najbliższym czasie oferta bydgoskiego producenta zostanie szczegółowo przeanalizowana pod kątem spełniania wszystkich warunków zamówienia.

Zakup nowych pojazdów zostanie sfinansowany ze środków europejskich, z których dofinansowane będą rozbudowa ul. Kujawskiej (POIŚ) oraz modernizacja pętli Kapuściska (RPO).

To największe zamówienie w historii bydgoskiej komunikacji miejskiej związane z odnową taboru. Pozwoli to obsługiwać kolejne linie komfortowymi pojazdami. Już wcześniej przyjmując plan transportowy zdecydowaliśmy się na tramwaje wyłącznie niskopodłogowe, klimatyzowane oraz wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne. Przygotowując się do kolejnych inwestycji w rozbudowę i remonty torowisk, najważniejsze zadania powiązaliśmy z zakupami tramwajów. Będzie to sprzyjać budowie atrakcyjnej oferty komunikacji miejskiej i zrównoważonemu rozwojowi  miasta.

Wcześniej w związku z budową linii tramwajowej do Fordonu Bydgoszcz zakupiła 12 składów Swing. Kosztowały one 109 mln zł.