Od stycznia więcej pociągów w województwie świętokrzyskim

Od stycznia więcej pociągów w województwie świętokrzyskim

01 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
PODZIEL SIĘ

Od 11-31 grudnia, w związku z wykonywaniem prac torowych, zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Zmienią się godziny kursowania dotychczasowych pociągów regionalnych na terenie województwa. Natomiast z dniem 1 stycznia 2017r. oferta rozkładu jazdy zostanie znacznie rozbudowana. Tym samym podróżowanie pociągiem po świętokrzyskich torach w nadchodzącym roku stanie się jeszcze bardziej wygodne i przyjazne dla mieszkańców.

Fot. Patryk Farana

Od 1 stycznia 2017 roku województwo będzie spięte siecią połączeń kolejowych obejmujących kursowanie 81 pociągów Regio (w tym turystyczne pociągi do Sandomierza) uruchamianych przez Przewozy Regionalne oraz 16 pociągów uruchamianych przez Koleje Małopolskie.

Wzorem roku bieżącego, długi weekend majowy otworzy sezon dla 1 pary cieszącego się popularnością wśród mieszkańców regionu świętokrzyskiego, pociągu turystycznego w relacji Kielce – Sandomierz – Kielce. Podobnie jak w tym roku, pociąg będzie realizował połączenia w weekendy i święta w okresie od czerwca do końca sierpnia.

Najatrakcyjniej, z początkiem Nowego Roku ułoży się oferta w relacji od Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska-Kamiennej i Kielc do Krakowa Głównego i z powrotem. Okrojona w obowiązującym jeszcze rozkładzie jazdy pociągów oferta połączeń bezpośrednich do Krakowa wraca do poprzedniego kształtu. Oznacza to, że w tej relacji będziemy mieć w sumie 6 par (12 pociągów), z czego niemal 90% obsługuje długie połączenia Ostrowiec Świętokrzyski - Kraków. Mieszkańcy zyskują zatem 2 dodatkowe bezpośrednie połączenia do Krakowa Głównego.

Na odcinku Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski nastąpi zagęszczenie siatki połączeń poprzez zwiększenie liczby kursujących pociągów o 8 par. W sumie założono na tym odcinku 15 par (30 pociągów), w tym 7 par bezpośrednich połączeń w relacji z Kielc oraz wspomniane już 4 długie relacje z Krakowa Głównego.

Odcinek Skarżysko-Kamienna–Kielce wzbogaci się o dodatkowe 4 pary pociągów. W ofercie założono 16 par (32 pociągi w ciągu doby), w tym: 1 połączenie do Częstochowy, 5 par do Krakowa Głównego, 7 par z Ostrowca Św., 3 pary ze Skarżyska-Kamiennej.

Na trasie Kielce – Częstochowa (linia nr 61) podniesiono prędkość do 130 km/ godz. co powoduje skrócenie przejazdu o około 10 minut, natomiast do Włoszczowy o około 5 minut.Powyższe spowoduje także, że popołudniowy pociąg „Łysica” z Kielc do Katowic przez Zawiercie dojedzie w niespełna 2 godziny do stacji docelowej. Na wspomnianym odcinku zwiększono o 1 parę liczbę pociągów regionalnych. Założono na tym odcinku 7 par (14 pociągów) w tym 5 par relacji Częstochowa – Kielce i 2 pary Włoszczowa – Kielce.

W stosunku do obecnej oferty przewozowej, dodatkowa 1 para połączeń pojawi się także na odcinku Sędziszów – Katowice przez Wolbrom, Sosnowiec. Rozkład jazdy na wspomnianym odcinku zakłada 4 pary (8 pociągów), w tym 1 para z i do Kielc.

Pociągi kursujące w relacji Kraków - Sędziszów/Miechów – Kraków pozostają w obsłudze spółki Koleje Małopolskie. Ilość połączeń Sędziszów – Kraków – Sędziszów obsługiwanych przez w/w Operatora zostaje zwiększona z 6 do 8 par w ciągu doby.

Jak na terenie całej Polski, tak i w regionie świętokrzyskim nadal prowadzone będą prace modernizacyjne na liniach kolejowych. Powyższe dotyczy odcinków: Skarżysko-Kamienna – Kielce – Sędziszów, Sędziszów – Sosnowiec i Kielce – Częstochowa. Wspomniane remonty mogą powodować utrudnienia w ruchu kolejowym polegające na występowaniu opóźnień w kursowaniu pociągów regionalnych oraz wprowadzanymi cyklicznie zmianami w rozkładzie jazdy.

Zanim jednak prace modernizacyjne zakończą się (ich celem jest zwiększenie prędkości i standardu podróży), województwo świętokrzyskie już teraz oferuje podróżowanie pociągami zapewniającymi wysoki komfort jazdy, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i podróżnych z małymi dziećmi, a także darmowy dostęp do WiFi.

Z końcem roku powracają na świętokrzyskie tory pojazdy kolejowe, które w drugim półroczu bieżącego roku musiały przejść obligatoryjne przeglądy techniczne. Ponadto w roku 2017 operator Przewozy Regionalne planuje wprowadzić do eksploatacji trzy zmodernizowane pojazdy szynowe.