Ponad 5 mld zł na poprawę infrastruktury przygranicznej

Ponad 5 mld zł na poprawę infrastruktury przygranicznej

06 grudnia 2016 | Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają przeznaczyć ponad 5 mld zł na inwestycje przygraniczne do końca 2023 r. Podróżni otrzymają lepsze do Niemiec, na Ukrainę, Litwę i do Czech – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Fot. Magnus Manske, Wikimedia

Już jutro otwarty zostanie nowy most między Polską a Niemcami, który usprawni podróż z Wrocławia do Lipska i Berlina. Przeprawa przez Nysę Łużycka składa się z dwóch torów, umożliwiając ruch z prędkością 120 km/h. Wcześniej pociągi korzystały z jednego toru rozwijając V=50 km/h. W ciągu doby skorzysta z niego ponad 150 cięższych niż dotychczas pociągów towarowych, a do tego składy pasażerskie. Inwestycja wpisuje się w modernizację magistrali E30 z Opola przez Wrocław, Węgliniec do granicy z Niemcami i jest realizowane przez PKP PLK w koordynacji z kolejarzami niemieckimi.

Polskie Linie Kolejowe planują też udrożnienie szlaków na wschód i południe. Ogłoszony został już przetarg na projekt i modernizację stacji Medyka. Prace powinny ruszyć w przyszłym roku. Kosztem ok. 100 mln PLK wymienią ponad 12 km torów prowadzących do przejścia granicznego Medyka – Mościska, w tym 35 mostów, wiaduktów i przepustów oraz urządzenia sterowania ruchem. W efekcie, w grudniu 2019 r. pociągi towarowe pojadą z prędkością 40 km/h, czyli dwukrotnie szybciej niż obecnie. Warto też wspomnieć o ważnym projekcie towarowym obejmującym prace w rejonie przejść granicznych m.in. Dorohusk – Jagodzin oraz Werchrata - Rawa Ruska. Niezawodne połączenia zostaną zapewnione dzięki wymianie sieci trakcyjnej. Inwestycje zapewnią płynny ruch pociągów i poprawią drożność, a to pozwoli na przejazd większej liczby pociągów. 

Prace ruszą też przy granicy z Litwą, gdzie trwa modernizacja E75 z Białegostoku przez Suwałki do granicy w ramach budowy szlaku Rail Baltica i przy granicy z Białorusią, gdzie przeprowadzone zostaną roboty na trasie E20 z Siedlec do Terespola (koszt całkowity 550 mln zł). Tu także odnowione zostaną przejścia graniczne Kuźnica Białostocka – Grodno i Siemianówka – Świsłocz, dzięki czemu zwiększy się ich dostępność, skróci się czas obsługi przesyłek oraz poprawi konkurencyjność kolei w transporcie ładunków przez granicę wschodnią.

Ponadto, inwestycje obejmą szlaki prowadzące do Czech i na Słowację. W planach przewidziano też wydatki na linie do obwodu kaliningradzkiego. PLK deklarują wydanie do 2021 r. 16 mln zł na linię Skandawa i Żeleznodorożnyj oraz 30 mln na modernizację linii Braniewo-Mamonowo.