Przed Łodzią Fabryczną stanie parowóz

Przed Łodzią Fabryczną stanie parowóz

10 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Miasta Łodzi
PODZIEL SIĘ

– Miasto wypożyczyło lokomotywę Px48 od Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych z Rogowa, która zostanie ustawiona naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna i będzie ją można podziwiać do 8 stycznia 2017 roku – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Fot. dworzec.lodz.pl

Budowana po II wojnie światowej seria parowozów Px48 została stworzona na podstawie dokumentacji technicznej polskiego przedwojennego parowozu serii Wp29 „Wilno", przechwyconej w 1943 r. (z archiwum niemieckiego w Krakowie) przez pracownika chrzanowskiej fabryki inż. K. Sieleckiego.

Zapas 4 ton węgla i 6 m3 wody umożliwiał prowadzenie składu o masie 300 ton na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa. Parowozy były wyposażone w instalację elektryczną zasilaną z parowego turbozespołu.

Obsługa była prowadzona przez dwie osoby - maszynistę i pomocnika maszynisty, który pełnił również funkcję palacza. Maszyny serii Px48 były typowymi parowozami, prowadzącymi zarówno pociągi pasażerskie jak i towarowe, na niemal wszystkich polskich kolejach wąskotorowych.

Lokomotywa stanie przy zbiegu ul. Traugutta i Tuwima.