Przed Łodzią Fabryczną stanie parowóz

Przed Łodzią Fabryczną stanie parowóz

10 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Miasta Łodzi
PODZIEL SIĘ

– Miasto wypożyczyło lokomotywę Px48 od Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych z Rogowa, która zostanie ustawiona naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna i będzie ją można podziwiać do 8 stycznia 2017 roku – zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Przed Łodzią Fabryczną stanie parowóz
Fot. dworzec.lodz.pl

Budowana po II wojnie światowej seria parowozów Px48 została stworzona na podstawie dokumentacji technicznej polskiego przedwojennego parowozu serii Wp29 „Wilno", przechwyconej w 1943 r. (z archiwum niemieckiego w Krakowie) przez pracownika chrzanowskiej fabryki inż. K. Sieleckiego.

Zapas 4 ton węgla i 6 m3 wody umożliwiał prowadzenie składu o masie 300 ton na trasie długości 65 km, bez potrzeby uzupełniania paliwa. Parowozy były wyposażone w instalację elektryczną zasilaną z parowego turbozespołu.

Obsługa była prowadzona przez dwie osoby - maszynistę i pomocnika maszynisty, który pełnił również funkcję palacza. Maszyny serii Px48 były typowymi parowozami, prowadzącymi zarówno pociągi pasażerskie jak i towarowe, na niemal wszystkich polskich kolejach wąskotorowych.

Lokomotywa stanie przy zbiegu ul. Traugutta i Tuwima.