Smog w Warszawie. Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowej komunikacji

Smog w Warszawie. Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowej komunikacji

15 grudnia 2016 | Źródło: Urząd Miata Warszawy
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 15 grudnia w godzinach popołudniowych i wieczornych prognozowane jest pogorszenie jakości powietrza w Warszawie. W związku z tym władze stolicy postanowiły wprowadzić w tym dniu bezpłatną komunikację miejską. Do akcji włączyły się Koleje Mazowieckie, które cały dzień świadczą darmowe przejazdy w obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD” (1 i 2 strefa biletowa ZTM).

Fot. Dominik Skudlarski

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach.

Władze miasta przypominają też o całkowitym zakazie opalania domowych pieców śmieciami i odpadami. Przypadki ich spalania są ujawniane nie tylko na terenie prywatnych posesji, ale również u podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Tam też dochodziło do spalania m.in. odpadów pochodzących z produkcji, elementów starych mebli, jak również opakowań po substancjach chemicznych (np. olejach) czy opon. Taki proceder jest wykrywany podczas kontroli przeprowadzanych przez straż miejską korzystającą z niedawno otrzymanych mobilnych laboratoriów.

Warszawa walczy z zanieczyszczeniami powietrza

Działania dotyczące poprawy jakości powietrza w Warszawie prowadzone są w trzech obszarach: transport, zieleń oraz energia. Ich finansowanie jest zapewnione dzięki podpisanemu w maju 2016 roku zarządzeniu prezydenta Warszawy zatwierdzającemu „Program inwestycyjny do Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”.

Budżet Programu ma wartość 16 mld zł. Miasto prowadzi wielostronne działanie na rzecz systematycznej poprawy jakości powietrza. Służą temu m.in. modernizacja transportu miejskiego (niskoemisyjne pojazdy). Urzędnicy zachęcają do korzystania z ekologicznego transportu szynowego, zwłaszcza metra i tramwajów. Dodatkowo, podłączają budynki miejskie do sieci ciepłowniczej i likwidują indywidualne źródła ciepła. Straż Miejska prowadzi również kontrole pieców w gospodarstwach domowych. Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni głosować będą nad uchwałą w sprawie dofinansowywania wymiany nieekologicznych pieców.