Obchody Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się na Dworcu Letnim w Poznaniu

Obchody Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się na Dworcu Letnim w Poznaniu

27 grudnia 2016 | Źródło: Koleje Wielkopolskie, PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

Obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczną się tradycyjnie 26 grudnia inscenizacją przyjazdu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego.Po raz kolejny w uroczystych obchodach weźmie udział zabytkowa lokomotywa i wagony ze skansenu PKP Cargo w Wolsztynie.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Przyjazd Paderewskiego w 1918 roku entuzjastycznie witany przez tłumy poznaniaków stał się punktem zapalnym do wybuchu zwycięskiego zrywu niepodległościowego. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 16:00, kiedy to na peron 4b wjedzie specjalny pociąg prowadzony przez zabytkową lokomotywę parową. Jak co roku, wybitnego Polaka przywitają zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy, a następnie wykonany zostanie Mazurek Dąbrowskiego.

– Jest nam niezmiernie miło, że po raz kolejny możemy wziąć udział w tak ważnych obchodach, ważnych nie tylko dla Poznania i jego mieszkańców, ale także dla całej Polski. Zryw niepodległościowy i Powstanie Wielkopolskie są symbolami polskiego patriotyzmu i cieszę się, że możemy pomóc w organizacji ich upamiętnienia – podkreśla Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo.

Uroczystość wzbogaci również wspólne śpiewanie pieśni okolicznościowych oraz kolęd. Chętni uczestnicy będą mogli również przejść wraz z aktorami pod pomnik Mistrza, gdzie złożone zostaną kwiaty.

W obchody 98. rocznicy powstania włączą się także Koleje Wielkopolskie. W pociągach na ekranach monitorów pojawią się informacje dotyczące obchodów. By oddać należytą cześć bohaterom tamtejszych wydarzeń pracownicy drużyn konduktorskich Kolei Wielkopolskich będą mieli przypięte do mundurów biało-czerwone rozetki.

27 grudnia w godzinach od 10.00 do 18.00. bezpłatnie będzie można zwiedzić ekspozycję  Muzeum Powstania Wielkopolskiego na poznańskim Starym Rynku. Przez cały dzień przed Odwachem będzie można spotkać  grupy odtwórstwa historycznego w umundurowaniu pruskim. Natomiast o godz. 17.00 Muzeum zaprasza na główną inscenizację, podczas której Powstańcy podejmą próbę zdobycia budynku / posterunku pruskiego.