Nowy peron w Będzinie Ksawera

Nowy peron w Będzinie Ksawera

27 grudnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ponad pół miliona złotych przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe na nowoczesny i przyjazny pasażerom obiekt. Podróżni skorzystają z nowych wiat i ławek, dostęp do pociągów ułatwi lepiej oznakowana i trwała nawierzchnia peronu.

Fot. PKP PLK

W przyszłym roku podróżni korzystający z blisko 60 połączeń kolejowych m.in. do Zawiercia  i  Katowic będą mieć do dyspozycji wygodny, przebudowany peron. Na przystanku Będzin Ksawera PLK wymieniają nawierzchnię, postawią też wiatę i ławki. Łatwiejszy dostęp do peronu osobom o ograniczonej mobilności zapewni pochylnia. Przebudowane zostanie także przejście dla pieszych w poziomie szyn. Wyższy poziom bezpieczeństwa zagwarantuje montaż oświetlenia i monitoringu.

Zarządca infrastruktury przeznaczył na inwestycję ponad 520 tys. zł. Zakończenie prac zaplanowano do końca roku.

Poligon na przystanku Będzin Ksawera

Na będzińskim peronie PLK sprawdzą nowe płyty peronowe. To elementy wytworzone w technologii betonu płukanego z wbudowanymi gumowymi pasami: ostrzegawczym i dotykowym, które wspomagają poruszanie się osób niewidomych i niedowidzących. Nawierzchnia płyt będzie bardziej odporna na ścieranie, działanie warunków atmosferycznych oraz stosowane środki chemiczne do odladzania.

To pierwsza lokalizacja, w której PKP Polskie Linie Kolejowe przetestują płyty produkowane w nowej technologii i sprawdzą czy to rozwiązanie może zostać zastosowane podczas prowadzonych przez PLK remontów oraz modernizacji stacji i przystanków.