PLK rozpoczynają modernizację kolejnego odcinka trasy Katowice – Kraków za 360 mln zł

PLK rozpoczynają modernizację kolejnego odcinka trasy Katowice – Kraków za 360 mln zł

29 grudnia 2016 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za ponad 360 mln zł na modernizację trasy Trzebinia – Jaworzno Szczakowa na linii E30 Katowice – Kraków. Będą szybsze podróże i komfortowa obsługa na stacjach. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Fot. PKP PLK

Inwestycja zapewni oczekiwany komfort podróżowania oraz obsługi pasażerów na linii kolejowej Katowice - Kraków, na 15 km odcinku Trzebinia - Jaworzno Szczakowa. Będzie to efekt modernizacji torów i sieci trakcyjnej na stacjach i szlakach. Prace obejmą 33 obiekty inżynieryjne, w tym 17 wiaduktów. PLK zmienią na nowocześniejsze urządzenia sterowania ruchem i m.in. dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo pociągów, które pojadą do 160 km/h. Lepszą obsługę podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się zapewni przebudowa peronów i przejść podziemnych w Jaworznie Szczakowej, Jaworznie Ciężkowicach i peronów z kładką dla pieszych w Balinie.

Modernizacja obejmie także przejazdy kolejowo-drogowe. Dwa - w Jaworzno Szczakowej, w ciągu ulic Bukowskiej i Mroczka oraz jeden w Balinie. Zastąpią one bezkolizyjne wiadukty nad torami, co podniesie poziom bezpieczeństwa, zarówno ruchu pociągów na trasie E30 między Trzebiną a Jaworzno Szczakową, jak również ruchu samochodowego i pieszego. Ponadto dwa skrzyżowania drogi z torami zostaną wyposażone w urządzenia nowszej generacji (Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice).

Termin realizacji to 24 miesiące od daty podpisania umowy. Wartość – 365 mln zł brutto. Zakończenie wszystkich prac na linii Katowice - Kraków planowane jest w czerwcu 2020 r. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę, czyli w o połowę krótszym czasie niż obecnie. 

Całkowita, szacunkowa wartość projektu Katowice - Kraków, łącznie z dziś podpisanym, wynosi ok. 2,3 mld złotych.

Wykonawcą modernizacji na odcinku Trzebinia – Jaworzno Szczakowa jest konsorcjum: Trakcja PRKiI (lider konsorcjum), Comsa (partner), PKP Energetyka (partner), Porr Polska Construction (partner), Porr Bau GmbH (partner).

Projekt na linii E30 Katowice - Kraków realizowany jest w ramach unijnego instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.