PKP Energetyka inwestuje w pociągi sieciowe i myśli o rynku niemieckim

PKP Energetyka inwestuje w pociągi sieciowe i myśli o rynku niemieckim

03 stycznia 2017 | Źródło: Puls Biznesu
PODZIEL SIĘ

PKP Energetyka chce wykorzystać część środków z Krajowego Programu Kolejowego, którego pula wynosi ponad 66 mld zł. Spółka planuje m.in. inwestycje w nowe pociągi sieciowe – informuje "Puls Biznesu".

Fot. Kuba Gułajewski

Zamierzamy kupować i modernizować składy, by zunifikować i odnowić tabor często przestarzały – powiedział Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyki cytowany przez "PB". Wielkość inwestycji spółki nie została jeszcze określona. Na razie wiadomo tylko, że w przyszłym roku kupi ona za 25 mln zł kilka pociągów oraz zmodernizuje i naprawi obecnie eksploatowane, a także zainwestuje w system informatyczny wspierający zarządzanie bezpieczeństwem (MMS i SMS) i utrzymaniem pojazdów oraz zatrudni dodatkowych specjalistów.

Urząd Transportu Kolejowego zwraca uwagę, że firmy składają coraz więcej wniosków o dopuszczenie do ruchu w sieci kolejowej taboru wykorzystywanego do jej modernizacji. PKP Energetyka jest zainteresowana nie tylko na zleceniami związanymi z modernizacją sieci trakcyjnej. Finalizuje negocjacje w sprawie II etapu projektu modernizacji układów zasilania (MUZ II) obejmującego 87 obiektów, którego wartość szacowana jest na 1 mld zł – można przeczytać w "Pulsie Biznesu".

Po zakończeniu realizacji projektów dla PKP PLK, PKP Energetyka chce zainteresować się rynkami zagranicznymi, w tym rynkiem niemieckim. Jak podaje gazeta, firma chce najpierw pozyskiwać tam małe i średnie kontrakty budowlane i modernizacyjne, a za kilka lat konkurować z funkcjonującymi już na tym rynku firmami międzynarodowymi.